Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Fotovoltaická bonanza

Ad LN 24. 7.: Jeden solární panel na každého Čecha

Výroba elektřiny ze slunečních paprsků u nás nese všechny znaky dobře promyšleného tunelu. Domácnosti a firmy se mohou připravit na další pořádnou díru do svých rozpočtů. Není divu, že státem garantovaná výkupní cena, převyšující až desetkrát náklady na výrobu energie v klasických a jaderných elektrárnách, přilákala investory, kteří mají již dobře nacvičeno, jak se přiživit na veřejných rozpočtech nebo se přisát na zaručenou poptávku.

Scénář je pokaždé stejný. Nejprve je potřeba vytipovat produkt, který má ekologický nádech, a vytvořit ve veřejnosti zdání jeho nezbytnosti. Odvolávka na povinné směrnice Evropské unie a zlé byrokraty v Bruselu nemůže být přitom nikdy na škodu. Potom je potřeba „ošetřit“ legislativní a exekutivní proces, což je filigránská práce jako stvořená pro lobbistickou mafii. Jak jinak by se také odpovědní politici a úředníci dověděli, že výroba energie ze slunečního svitu má u nás lepší podmínky než třeba v Itálii. Teprve potom, až nikdo nemůže z rozjetého procesu vycouvat, se bezmocným spotřebitelům sdělí, že se produkt jaksi prodražil a bude potřeba, aby jej zaplatili.

Také informování o zvýšení cen připomíná promyšlený rituál. První nástřel hovoří například o šestnácti procentech. Když se potom proud zdraží „jenom“ o osm procent, je odběratel vlastně rád, že ušetří. Ještě by si tak nějaký obyčejný kverulant mohl myslet, že stát je tady také od toho, aby chránil zájmy a peněženky občanů, voličů a spotřebitelů.

Gustav Konečný, Blansko

Nepodložené plácnutí

Ad LN 13. 7.: Langrova stopa

Petr Kamberský ví zřejmě víc, než píše. Jinak si nedovedu vysvětlit, proč útočí na Vysokou školu CEVRO Institut. Automaticky ji hází do stejného pytle s plzeňskými právy či VŠFS. Má pro to ale nějaké důkazy? Jestli ano, měl by se o takové důkazy minimálně se čtenáři Lidových novin podělit.

Ve svém sloupku „tipuje“, že dalším hříšníkem titulovaných politických rychlokvašek bude CEVRO. Jestli pro takový odhad stačí jen to, že se na CEVRO zatím nic neprovalilo či že předsedou správní rady je Ivan Langer, je to trochu málo. Spíš vůbec nic. Jde jen o nepodložené plácnutí redaktora LN, který by si něco takového přál. A poznámka na okraj: vzhledem k tomu, že škola dále expanduje a otevírá nové obory, zřejmě pod drobnohledem akreditační komise je.

Jiří Š. Cieslar, student magisterského programu Politologie na CEVRO

Nejen znamení vítězství

Ad LN 23. 7.: Tři prsty nepomohly

Zdvižené tři prsty srbských demonstrantů v Bělehradě nejsou jen znamením vítězství, ale rovnou požehnaného vítězství: srbští pravoslavní jimi odkazují (dělali to i při etnických čistkách za balkánské války) ke Svaté Trojici, resp. své vítězství v boji se svými odpůrci připisují přízni Boha Otce, Syna a Ducha svatého.

Petr Macek, Praha

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy. Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.