Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Thilo Sarrazin? Žádný disident

Ad LN 27. 11.: Postarejte se o to, aby u vás nevznikly... velké muslimské menšiny

Dovolil bych si dvě poznámky k rozhovoru s panem Thilem Sarrazinem. K tezím pana Sarrazina lze mít různé názory, z mého hlediska je však nepřiměřené nazývat jej „disidentem“. Tento výraz navozuje zavádějícím způsobem dojem, že by v Německu byli lidé jiných názorů utiskováni.

Tím by se pan Sarrazin dostal do blízkosti osobností, jako je Václav Havel nebo Andrej Sacharov. Zkušenost pana Sarrazina je však přesně opačná: jeho knize se dostalo velké, i když kontroverzní pozornosti, a vyvolala živou veřejnou diskusi, která je možná pouze v tolerantní, světu otevřené zemi. Pan Sarrazin ostatně říká i v samotném rozhovoru, že se jeho knížka dál dobře prodává a velké noviny s ním dělají rozhovory. O disidentovi proto nemůže být řeč.

Kromě toho není korektní tvrdit, že knihou pana Sarrazina začíná debata o správné přistěhovalecké politice. Tato debata se v Německu vede již dlouhou dobu. Je však vedena s cílem zlepšit integraci lidí do společnosti například výukou němčiny pro všechny nově příchozí. Dr. Ulrich Ernst, rada pro tisk a politiku, Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze Vyjádření autora rozhovoru Myslím, že s výrazem „disident“ můžeme dvacet let od konce komunistického režimu zacházet už trochu volněji.

Panu Sarrazinovi jistě nehrozí vězení, nicméně fakt je, že na otevřený nátlak ústavních činitelů přišel o práci. A pokud by otevřená diskuse o začleňování přistěhovalců v Německu probíhala už tak dlouho, kde se asi vzala ta obří poptávka po Sarrazinově knize?

Daniel Kaiser

Skromné vesnické přání

Ad LN 30. 11.: Aféra s WikiLeaks; Tajné depeše pronesl jako cédéčko od Lady Gaga

Když tak jdu kolem trnáveckého rybníčka a přemýšlím o nejnovější aféře, tak by se mi líbilo, kdybychom i my dobrovolně a bez mučení odtajnili svoji diplomatickou korespondenci. Potom bychom hrdě ukázali celému světu, jak morálně Američany po všech stránkách převyšujeme. Všichni by nám zatleskali za to, že se před nikým neklaníme a mluvíme všude stejně: v Damašku, Paříži i Washingtonu.

Neujišťujeme Araby o tradičním přátelství až za hrob, abychom na ně donášeli za oceánem.

Nezpíváme před Američany písničku, že Česká republika podporuje vstup Turecka do Evropské unie, a potom nemrkáme spiklenecky na Sarkozyho, že přece každý ví, že u nás máme rádi muslimy jako osinu v zadku.

Docela rád bych byl na naše diplomaty hrdý jako na rytíře pravdy, dodávalo by mi to lepší pocit než kritizovat zpoza rohu estetickou úroveň amerických depeší.

Miloš Hübner, Trnávka

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!