Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Gymnázia jako po únoru 1948?

Ad LN 27. 1.: Žáci víceletých gymnázií poráží ostatní

Dobře si to pamatuji. Po páté třídě obecné školy jsem nastoupila do primy šumperského gymnázia. Místo jedniček byly i trojky, ale s větší náročností se počítalo. Cítila jsem se ve škole i mezi novými spolužáky dobře, měla jsem asi podvědomý dojem, že mě rodiče posadili do těch správných lavic. Prima skončila, politická situace se změnila a komunistický ministr Nejedlý vymyslel tzv. jednotnou školu. Znamenala mj. likvidaci osmiletých gymnázií. Musela jsem s ostatními přejít do 7. třídy tzv. střední školy.

Teď se sice víceletá gymnázia nelikvidují zcela, ale jejich počet má být redukován zásadně. Prý přibližně na polovinu. Žáci, rodiče i veřejnost s tímto rozhodnutím nesouhlasí. Po právu. Kdyby si současní likvidátoři přečetli článek Lidových novin z 27. ledna, dočetli by se, že ve srovnávacích testech renomované společnosti Scio dopadli žáci víceletých gymnázií až o třicet procent lépe než jejich spolužáci na základních školách. To je argument, před nímž ostatní sotva obstojí.

Myslí si snad pan ministr a sociálnědemokratičtí hejtmani a jejich rady a zastupitelstva, kteří se na této „optimalizaci“ dohodli, že je lepší lenivět a planět až do deváté třídy v základce? Jak tragikomicky pak vyznívají všeobecné plky o tom, že vzdělání a vzdělaní lidé jsou důležití a že tento kapitál nesmíme promrhat.

Jarmila Večerková, Brno

V čem to vězí

Ad Pátek LN 29. 1.: Hlava otevřená

Profesor Vladimír Beneš to řekl jasně: Když chci pracovat od – do, neměl jsem chodit na medicínu. A z jeho neurologického oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze nedal výpověď nikdo, ba ani o tom nemluvili.

Stejně je to s reformou školství. Kdyby všichni učitelé od základních až po vysoké školy uměli kromě cpaní vědomostí vzbudit u svých žáků i zájem o svůj předmět, aby žáci měli radost z jeho poznávání a pronikání do jeho tajů jim bylo hrou, nemusela by se žádná reforma dělat a nezaostávali bychom za vyspělými státy.

Miroslav Jandásek, Brno Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 – Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!