Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Lékař odpovídá Petru Kamberskému

Ad LN 4. 2.: Kdo by se Hegera bál

Pane Kamberský, s Vašimi články týkajícími se zdravotnictví nemá smysl polemizovat, čiší z nich hluboká neznalost. Vaše slova v Lidových novinách ze dne 4. února ovšem za drobnou reakci stojí. Výroky „Lékařský klub je taková lékařská lůza“ a „kromě Pavla Pafka se k vydírací akci nepřidala snad ani jediná známá a špičková lékařka či lékař“ jsou lživé. Vaši čtenáři, čerpající informace z Lidových novin, tento pocit mít mohou, informace ve Vašich novinách o této situaci jsou poměrně jednostranné.

Tak pro Vaši informaci: výzvu Děkujeme, odcházíme podpořilo 17 odborných společností (členové výborů bývají pochopitelně nejlepší lékaři v oboru), čtyři senáty lékařských fakult (nejvyšší orgány), dva děkani lékařských fakult, výzvu akademickým pracovníkům podepsalo 23 profesorů a docentů, vesměs přednostů klinik, ze všech lékařských fakult České republiky. Myslíte si, že nejde o „známé a špičkové lékařky a lékaře“? A opravdu jsou tito lidé podle Vás lůzou?

A nakonec: před několika dny předali autoři petice SOS zdravotnictví Úřadu vlády petici podepsanou v tuto chvíli více než 31 000 občany. Mezi autory je 11 profesorů (a mj. také herečka Tereza Brodská a spisovatel Ivan Klíma) a mezi signatáři desítky špičkových akademických pracovníků (mj. prof. Hořejší, ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR), profesorů, docentů a věřte – těmto lidem nejde o platy, ale o řešení systémová.

Faktem je, že téměř všechna média informují o této akci jednostranně. O výše uvedené petici jsem nikde zmínku nenašel. Většinový postoj veřejnosti je vůči lékařům negativní. Při tomto stylu informací, kdy se požadavky lékařů redukují jen na požadavky mzdové (z hlediska unikajících peněz v systému zdravotnictví jde o sumu zcela zanedbatelnou), se však nelze divit. O reformě zdravotnictví (včetně nápravy mzdové) se neúspěšně mluví 20 let, několikrát proběhla „stávka“ zdravotnických pracovníků tím, že vyvěsili heslo „stávka“ na nemocnice… Za 20 let se nic nestalo. Stávka je zastavení práce; jak jinak mohou lékaři zastavit práci než tím, že nebudou léčit? A myslíte, že nebýt akce Děkujeme, odcházíme by se situace řešit začala? Tato akce byla vyhlášená před rokem v březnu. Za to, že ji politici bagatelizovali a řešení nechávali na poslední chvíli, přece lékaři nemohou… Řada členů vlády byla ve vládě v mnoha posledních letech – co za tuto dobu udělali pro zlepšení situace ve zdravotnictví?

prof. MUDr. Jan Lata, CSc., Brno

Násilné vysídlení

Ad LN – Orientace 5. 2.: V Polsku neleží jen Jedwabne

Domnívám se, že autor, ač historik, se mýlí: 2. prosince 1941 při jednání s německým vyslancem Hannsem Ludinem souhlasil předseda vlády Vojtech Tuka s „násilným vysídlením“, a dokonce i úhradou 500 říšských marek za každého Žida. S přihlédnutím k zákonu č. 210/40 a následujícímu nařízení 198/41 (Židovský kodex) o konfiskaci židovského majetku financoval slovenský štát odsun i ze zabavených prostředků odsunutých. Uvádí to Ivan Kamenec v knize Po stopách tragédie.

Bohdana Marvalová, Bohdana. Marvalova@seznam.cz Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 – Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce