Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Po lékařích policisté.

Kdo bude další?

Ad LN 14. 2.: Policisté hrozí, že také odejdou

Vláda otevřela skříňku Pandořinu. Vstřícnost a ústupky vůči jedné pětině lékařů, kteří hrozí odchodem, začínají vzbuzovat mlsné choutky i u ostatních profesí, nejnověji u policistů. Ti jsou zřejmě přesvědčeni o tom, že šetřit se má, ale zásadně u těch druhých. Kam asi odejdou naši policisté? Do zahraničí? Jejich jazyková vybavenost nestačí ani k vykrytí potřeb hlavních turistických center v naší zemi! Do jiných profesí? Při půlmilionové armádě nezaměstnaných to nebude lehké. A kdo přijde s dalšími požadavky po nich? Přitom se ještě zdaleka šetřit nezačalo. Letošní nově nabraný dluh ve výši 135 miliard je jedním z nejvyšších v dějinách této země.

Milan Březina, Praha

Ať žije turecké hospodářství

Ad LN 7. 2.: Nevyčítejme ČEZ jeho solární byznys

Pan Miroslav Ouzký je přesvědčen o tom, že cenu elektřiny u nás ovlivňují hlavně politická rozhodnutí a dotace, nikoli jednání trhu ani společnost ČEZ. ČEZ se prý chová tržně a nemáme mu tedy vytýkat jeho solární byznys. Souhlasím s panem Ouzkým v tom, že to, jak u nás vypadá energetický trh, ovlivňují především politici. Bohužel. Domnívám se totiž, že politici jednají v zájmu velkých hráčů na energetickém trhu místo toho, aby vytvářeli pro všechny stejné podmínky. I menší výrobci energie by si jistě rádi osvojili legitimní tržní chování, mají však většinou smůlu. A budou ji mít i nadále, pokud bude přijat nový zákon o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů (OZE). Podle evropské směrnice by podíl OZE na výrobě elektřiny v Česku měl být v roce 2020 minimálně 13 procent. Navrhovaná novela však tuto hranici povýšila na maximum, přičemž nová zařízení by se po dosažení tohoto cíle neměla připojovat do sítě.

S autorem článku se také shodneme na tom, že je třeba nastavit rozumná pravidla podpory obnovitelných zdrojů. Avšak o tom, že by se vysoce nastavená podpora solárním elektrárnám měla snížit, poslanci věděli již před lety. Přesto změny prosazují až nyní. Proč asi? Právě díky jejich vyčkávacím manévrům stihli totiž velcí hráči, jako je ČEZ, CzechCoal a různé pofiderní společnosti, jejichž majitele nelze kvůli anonymním akcionářům vypátrat, připojit své obří solární elektrárny ještě v době vysokých výkupních cen.

Nedávno tedy naši politici začali jednat a chtějí diskutovat i o možnostech zpětných změn zákonů. Za to jsme si vysloužili tvrdou kritiku ze strany Evropské komise. A myslím, že oprávněně. V takovém prostředí se asi těžko dá podnikat v jakékoli oblasti, nejen v energetice. Takové prostředí totiž připomíná turecké hospodářství. A to má do fungujícího tržního hospodářství v zemi, kde vládne pravicová vláda, pro kterou je svoboda podnikání modlou, skutečně hodně daleko.

Monika Machová Wittingerová, Sdružení Jihočeské matky, České Budějovice Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...