16. srpna 2018 12:22, aktualizováno  14:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Doprava do Adršpachu kvůli polským turistům opět zkolabovala, uzavřen byl i hraniční přechod Zdoňov

Adršpašské skály | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adršpašské skály | foto: Wikimedia Commons

Adršpach (Náchodsko) Doprava do turisticky atraktivního skalního města v Adršpachu ve čtvrtek před polednem opět zkolabovala. Kvůli náporu polských turistů musela policie přibližně na dvě hodiny uzavřít vjezd do Česka přes hraniční přechod Zdoňov, který je od Adršpachu vzdálený asi pět kilometrů.

Policie také odkláněla auta na příjezdu do Adršpachu od Teplic nad Metují. Stejná situace v Adršpachu byla i ve středu. ČTK to řekl mluvčí policie Jan Čížkovský.

Ve středu byl v Polsku státní svátek Nanebevzetí Panny Marie a Den polské armády a Poláci si volno vzali i na další dny. Nápor turistů ve čtvrtek, stejně jako ve středu, polevil kolem 14:00, kdy byl znovu otevřen i hraniční přechod. Policie nevylučuje, že podobný nápor turistů z Polska by se mohl opakovat i v pátek.

Stejná situace v Adršpachu byla kvůli masivním návštěvám turistů z Polska již letos v prvních třech dnech května. I na začátku května byly v Polsku svátky.

Všechna parkoviště v Adršpachu se za čtvrteční dopoledne zaplnila. „Zájemci o návštěvu skal by měli raději využít dopravu vlakem,“ řekl Čížkovský. Dopravu policie reguluje hlavně kvůli tomu, aby byl v oblasti zajištěn průjezd pro záchranáře.

Adršpašské skály se sousedními Teplickými skalami tvoří nejvýznamnější pískovcovou plošinu Polické pánve v Broumovské vysočině. Obě skalní města jsou svojí rozlohou 1803 hektarů největší národní přírodní rezervací v Česku.

O návštěvnosti Adršpašsko-teplických skal se letos na jaře zmínila i Asociace cestovních kanceláří. Podle ní budou muset některé české památky v budoucnu regulovat návštěvnost, neboť počty turistů dosahují rekordních hodnot a návštěvnost stále stoupá. Kromě skal šlo také o Český Krumlov či zámek Hluboká.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz