18. srpna 2018 17:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Doprava do Adršpachu zkolabovala čtvrtý den v řadě. Policie musela opět uzavřít hraniční přechod

Adršpašské skály | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adršpašské skály | foto: Wikimedia Commons

ADRŠPACH (NÁCHODSKO) Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku v sobotu mezi 11:00 až 14:00 opět zkolabovala, a to čtvrtý den po sobě. Kvůli náporu polských turistů musela policie na přibližně tři hodiny opět uzavřít vjezd do Česka přes nedaleký hraniční přechod Zdoňov. Řekl to mluvčí policie Jan Čížkovský.

Parkoviště v Adršpachu turisté za dopoledne postupně zcela zaplnili a policie na příjezdech do Adršpachu řídila dopravu. Již dříve policie turistům mířícím do skalního města či Adršpachu doporučila místo osobních vozidel využít vlakovou nebo autobusovou dopravu.

Nápor turistů v Adršpachu trvá od středy, kdy byl v Polsku státní svátek Nanebevzetí Panny Marie a Den polské armády. Mnoho Poláků si pak vzalo volno i na další dny. Stejná situace v Adršpachu byla kvůli masivnímu náporu turistů z Polska letos už v prvních třech dnech května. I na začátku května byly v Polsku svátky.

Adršpašské skály se sousedními Teplickými skalami tvoří nejvýznamnější pískovcovou plošinu Polické pánve v Broumovské vysočině. Obě skalní města jsou rozlohou 1803 hektarů největší národní přírodní rezervací v Česku.

O návštěvnosti Adršpašsko-teplických skal se letos na jaře zmínila i Asociace cestovních kanceláří. Podle ní budou muset některé české památky v budoucnu regulovat návštěvnost, neboť počty turistů dosahují rekordních hodnot a návštěvnost stále stoupá. Kromě skal šlo také o Český Krumlov či zámek Hluboká.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz