Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Doprava teď houstne jinde

Česko

Magistrála jitří vášně - Praha 4 chce zúžení buď zrušit, nebo prodloužit k dálnici

Magistrála by se v budoucnu mohla zúžit už na Jižním Městě. Chce to navrhnout Praha 4. Doplácí totiž na nedávné „přiškrcení“ Legerovy ulice.

PRAHA Zúžení magistrály v Legerově ulici nám jen přitížilo - tak by se dalo shrnout současné stanovisko vedení městské části Praha 4. Chce tak navrhnout, aby se magistrála nezklidnila jen v centru metropole v Legerově ulici, ale už na Jižním Městě, kde končí dálnice. Kromě zúžení by zde mohly být i semafory. To by podle představ čtvrté městské části mělo zastavit auta ještě před vjezdem do hlavního města. „Když vymyslí řešení, zatleskám jim“ Radnice tak reaguje na zúžení Legerovy ulice, které nedávno prosadila Praha 2. „To omezení způsobilo jen to, že auta jezdí přes naši městskou část. Pokud Praha 2 vymyslí nějaké řešení, které jí pomůže a nám neublíží, tak jí tleskám. Tohle mi ale přijde sobecké,“ uvedl včera místostarosta Prahy 4 Martin Hudec.

Řidiči podle něj sjíždějí z magistrály ještě před Nuselským mostem, čímž se zvýšil počet automobilů například v ulicích Budějovická, Vyskočilova, Spořilovská nebo Michelská. Doprava v Legerově ulici se podle něj zklidnila na úkor obyvatel ulice 5. května. Vedení Prahy 4 chce proto požádat magistrát o nápravu. Řešením má být buď vrácení čtvrtého pruhu, nebo zklidnění odebráním pruhu po celé délce magistrály od Legerovy až na Jižní Město. „Nejsem dopravní inženýr. Chci jen, aby si experti sedli a nějaké řešení vymysleli, stejně jako vymysleli zúžení Legerovy ulice,“ řekl starosta.

Největším problém vidí v křižovatce Legerovy ulice s ulicí Rumunskou, která dopravní zácpy posouvá na čtvrtou městskou část. „Doprava by mohla být například regulována již u Jižního Města upozorňováním na aktuální rychlost nutnou k hladkému průjezdu,“ navrhl Horálek.

Pokud radnice čtvrté městské části tato omezení skutečně navrhne, bude je muset nejdříve „posvětit“ magistrát. Sama Praha 4 nezmůže nic, protože magistrála patří městu. Praha 2: Zúžení „Legerovky“ nám vyhovuje Se zúžením magistrály v Legerově ulici je naopak spokojeno vedení Prahy 2. Podle zástupců tohoto městského obvodu se doprava zklidnila a klesl hluk.

Legerovu ulici Technická správa komunikací zúžila v polovině března na žádost Prahy 2. V úseku od Nuselského mostu ke křižovatce s ulicí Rumunskou mají nyní řidiči k dispozici pouze tři pruhy. Městská část si od tohoto kroku slibuje zlepšení životního prostředí v ulici a snížení hluku. Opatření by mělo trvat půl roku. Severojižní magistrálou denně projede téměř 100 tisíc aut. V jejím okolí jsou překračovány limity škodlivin v ovzduší i hlukové limity o více než 20 procent.

***

Zužování magistrály

Řidiči mají v Legerově ulici v úseku od Nuselského mostu ke křižovatce s ulicí Rumunskou od neděle 15. března k dispozici pouze tři pruhy.

Ulicí denně projede až sto tisíc aut, kvůli kterým jsou denní limity škodlivin v ovzduší překračovány průměrně o 21,4 procenta.

Omezení by mělo trvat půl roku, pokud město nerozhodne jinak.

Pokud by prošel současný záměr Prahy 4, zúžení magistrály by se protáhlo až na Jižní Město.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....