Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Doprava na jižní Moravě zůstává ochromená. Do zasažené oblasti přijel pomoct azylový vlak

Tornádem poničená obec Moravská Nová Ves. foto:  Petr Topič, MAFRA

Brno - Veřejná doprava v části jižní Moravy, kterou ve čtvrtek zasáhlo krupobití a tornádo, zůstává i v sobotu ochromená. Linek, které nejezdí nebo mění trasy, je však výrazně méně než v pátek. Hlavní výpadek se týká vlakového spojení mezi Břeclaví a Hodonínem.
  7:49aktualizováno  11:23

Místo vlaků jezdí autobusy náhradní dopravy, ale nezajíždějí do zasažených obcí, kde pokračuje policejní uzávěra, zjistila ČTK z webu integrovaného dopravního systému. Na železnici v zóně tornáda by v neděli večer mohly začít jezdit dieselové lokomotivy po jedné koleji. Obnova plného elektrického provozu je otázkou týdnů, informovala Správa železnic.

Následky tornáda
Následky tornáda

Náhradní autobusová doprava je zajištěna v omezené míře, stojí na webu Českých drah. Železniční trať Břeclav-Hodonín, po které jezdí také vlaky z Brna do Starého Města u Uherského Hradiště, vede poměrně přesně v trase čtvrtečního tornáda. Správa železnic přes noc dokončila většinu odklízecích prací na obou traťových kolejích na nejponičenějším úseku mezi Moravskou Novou Vsí a Lužicemi. Nyní zahájí opravy, přičemž úplný rozsah poškození se teprve ukáže.

Stanice v Hruškách, Moravské Nové Vsi a Lužici jsou také vyčištěné od velkých překážek. V Lužicích museli odstranit betonové střechy a objekt zajistit plachtami. „Obnovit provoz nelze bez dostatečného zabezpečení. Zahájení prací na opravě staničních zabezpečovacích zařízení se předpokládá v neděli. Do jednotlivých stanic se navezly dieselové agregáty. Souběžně s opravnými pracemi se zahajuje příprava na obnově elektrického provozu,“ informoval tiskový odbor Správy železnic.

Po železnici přijel do zasažené oblasti alespoň azylový vlak, který poslouží k ubytování lidí bez střechy nad hlavou v Hruškách, případně dobrovolníků a zasahujících záchranářů. Jde o iniciativu podnikatele a cestovatele Alberta Fikáčka ve spolupráci s ČD Cargo. „Jedná se o soupravu VlakFest. ČD Cargo v případě potřeby připraveno poskytnout pro ubytování také své lehátkové vozy,“ uvedl na twitteru předseda představenstva ČD Cargo Tomáš Tóth.

Kvůli policejní uzávěře Moravské Nové Vsi a okolních obcí je dočasně mimo provoz také linka 573, která jezdí z Břeclavi do Prušánek. Regionální autobusová linka 572 z Břeclavi do Hodonína končí v Týnci, dál nejde.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Mohlo by vás zajímat