Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Doprava na jižní Moravě zůstává ochromená. Do zasažené oblasti přijel pomoct azylový vlak

Tornádem poničená obec Moravská Nová Ves. foto:  Petr Topič, MAFRA

Brno - Veřejná doprava v části jižní Moravy, kterou ve čtvrtek zasáhlo krupobití a tornádo, zůstává i v sobotu ochromená. Linek, které nejezdí nebo mění trasy, je však výrazně méně než v pátek. Hlavní výpadek se týká vlakového spojení mezi Břeclaví a Hodonínem.
  7:49aktualizováno  11:23

‚Objímali jsme se, modlili se a brečeli.‘ Lidé popisují děsivé zážitky ze čtvrtečního večera

Místo vlaků jezdí autobusy náhradní dopravy, ale nezajíždějí do zasažených obcí, kde pokračuje policejní uzávěra, zjistila ČTK z webu integrovaného dopravního systému. Na železnici v zóně tornáda by v neděli večer mohly začít jezdit dieselové lokomotivy po jedné koleji. Obnova plného elektrického provozu je otázkou týdnů, informovala Správa železnic.

Následky tornáda
Následky tornáda

Náhradní autobusová doprava je zajištěna v omezené míře, stojí na webu Českých drah. Železniční trať Břeclav-Hodonín, po které jezdí také vlaky z Brna do Starého Města u Uherského Hradiště, vede poměrně přesně v trase čtvrtečního tornáda. Správa železnic přes noc dokončila většinu odklízecích prací na obou traťových kolejích na nejponičenějším úseku mezi Moravskou Novou Vsí a Lužicemi. Nyní zahájí opravy, přičemž úplný rozsah poškození se teprve ukáže.

Základní pojištění kryje i tornádo. Nejdřív vyfoťte škody, pak teprve uklízejte, radí pojišťovny

Stanice v Hruškách, Moravské Nové Vsi a Lužici jsou také vyčištěné od velkých překážek. V Lužicích museli odstranit betonové střechy a objekt zajistit plachtami. „Obnovit provoz nelze bez dostatečného zabezpečení. Zahájení prací na opravě staničních zabezpečovacích zařízení se předpokládá v neděli. Do jednotlivých stanic se navezly dieselové agregáty. Souběžně s opravnými pracemi se zahajuje příprava na obnově elektrického provozu,“ informoval tiskový odbor Správy železnic.

Po železnici přijel do zasažené oblasti alespoň azylový vlak, který poslouží k ubytování lidí bez střechy nad hlavou v Hruškách, případně dobrovolníků a zasahujících záchranářů. Jde o iniciativu podnikatele a cestovatele Alberta Fikáčka ve spolupráci s ČD Cargo. „Jedná se o soupravu VlakFest. ČD Cargo v případě potřeby připraveno poskytnout pro ubytování také své lehátkové vozy,“ uvedl na twitteru předseda představenstva ČD Cargo Tomáš Tóth.

Kvůli policejní uzávěře Moravské Nové Vsi a okolních obcí je dočasně mimo provoz také linka 573, která jezdí z Břeclavi do Prušánek. Regionální autobusová linka 572 z Břeclavi do Hodonína končí v Týnci, dál nejde.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!