Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dopravci nevzdali boj o Plzeň

Česko

PLZEŇ Železniční dopravce RegioJet ze skupiny Student Agency nadále bojuje o možnost provozovat tři železnice v Plzeňském kraji.

Radní sice minulý čtvrtek tendr na tři tratě zrušili, ale RegioJet nabídku přizpůsobil režimu mimo výběrové řízení a odeslal ji kraji znovu. Firma současně vyzvala plzeňskou hejtmanku k zahájení společných jednání, řekl šéf představenstva RegioJetu Jan Paroubek.

Plzeňský kraj ve čtvrtek rozhodl, že o deset let prodlouží smlouvu s Českými drahami (ČD), což musí ještě schválit zastupitelstvo. Do zrušeného tendru se kromě ČD a RegioJetu přihlásili ještě soukromí dopravci Viamont Ústí nad Labem a ČSAD Jablonec. Vítěz, který měl zajišťovat dopravu od konce roku 2011 až patnáct let, měl být znám v polovině listopadu. Hodnota celé zakázky přesahuje podle RegioJetu deset miliard korun.

„Zatím jsme nedostali od kraje žádné oficiální stanovisko. Ihned potom budeme reagovat, ale nechci předjímat jak,“ řekl člen představenstva Viamontu František Kozel. Podobně hovořil ředitel ČSAD Jablonec Luboš Wejnar. „O dalším postupu budeme teprve jednat,“ dodal.

Podle šéfa Sdružení železničních společností Jiřího Mužíka přišel kraj vinou zrušení tendru o peníze a lidé o vyšší komfort dopravy. „Všude, kde se výběrově řízení konalo, dosáhly kraje až o 20 procent nižších cen za dopravu, než jsou požadavky ČD,“ dodal.

Student Agency očekává, že kraj nyní bude diskutovat s dopravci tak, aby si ověřil, kdo nabízí nejlepší podmínky. „Rozhodně se nemíníme vzdát, jsme přesvědčeni, že naše nabídka je pro kraj a jeho obyvatele nejvýhodnější,“ uvedl obchodní šéf RegioJetu Jiří Schmidt.

Nový dopravce se měl objevit od prosince 2011 na tratích PlzeňŽatec (v úseku Plzeň-Blatno), Plzeň - Domažlice - Furth im Wald (v úseku Plzeň-Domažlice) a na kratší lokální linii Nýřany - Heřmanova Huť na severu Plzeňska.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...