Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dopravní absurdita roku. Cyklostojany jsou jen dekorace, varuje obchod

Česko

  7:00
PRAHA - Největší dopravní absurditou roku jsou podle iniciativy Auto*Mat cyklostojany, které slouží jen jako dekorace. Hned za nimi se na seznamu bizarností umístily lavičky na cyklopruhu. Za nesmysly může nejednoznačná legislativa i strach z odpovědnosti za kola.

Největší dopravní absurdita? Cyklostojany, které neslouží k odkládání kol, ale jen jako dekorace... foto: Auto*Mat/ Facebook

Cyklisté si před pražským obchodním centrem Arkády Pankrác nesmějí odkládat kola. Varuje je předtím nápis „Dekorace - neslouží k odkládání kol“. Mnozí ale výzvu neberou vážně, a kola na místě nechávají navzdory varování. Jenže nápis není dílem recesistů. A podobné kuriozity jsou vidět i na dalších místech v Česku.

ČTĚTE TAKÉ:

K netradičnímu řešení „parkování“ kol přistupují také některá další obchodní centra, školy či firmy. Důvod? Strach z odpovědnosti za kola. Podle některých právníků by to měl být právě zřizovatel cyklostojanů, kdo bude hradit případné škody za poškozeni bicyklu či jeho odcizení.

Legislativa ale nemluví příliš jasně. To potvrzuje také Jitka Vrtalová z Asociace měst pro cyklisty. "Výklad zákona je v tomto případě nejasný. Je to otázka bezpečného uskladnění a také otázka pro pojišťovny, jak budou kola pojištěna," řekla serveru Lidovky.cz.

Asociace proto předložila ministerstvu dopravy několik návrhů týkajících se změn legislativy spojené s městskou cyklistikou. To by se jimi mohlo začít zabývat do konce roku.

Pro autora fotografie pořízené před obchodním centrem je však celá záležitost spíše kuriozitou než problémem. "Podle mě jde ze strany centra jenom o přepečlivý postup," řekl serveru Lidovky.cz Tomáš Prousek, shodou okolností člen Rady hlavního města Prahy pro cyklistickou dopravu. 

A jak zní vysvětlení obchodního centra Arkády? To se ani přes opakované snahy nepodařilo získat.

Dopravní absurdita? Lavička směřující do pruhu pro kola....

Na facebookových stránkách iniciativy Auto*Mat se sešlo více kuriozit. Druhou největší absurditou se staly dvě lavičky v pražské ulici Za Elektrárnou, které směřují do cyklopruhu. Jsou navíc umístěné hned vedle přechodu.

Autor: