Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dopravní absurdita roku. Cyklostojany jsou jen dekorace, varuje obchod

Největší dopravní absurdita? Cyklostojany, které neslouží k odkládání kol, ale... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Největší dopravní absurdita? Cyklostojany, které neslouží k odkládání kol, ale... | foto: Auto*Mat/ Facebook

PRAHA Největší dopravní absurditou roku jsou podle iniciativy Auto*Mat cyklostojany, které slouží jen jako dekorace. Hned za nimi se na seznamu bizarností umístily lavičky na cyklopruhu. Za nesmysly může nejednoznačná legislativa i strach z odpovědnosti za kola.

Cyklisté si před pražským obchodním centrem Arkády Pankrác nesmějí odkládat kola. Varuje je předtím nápis „Dekorace - neslouží k odkládání kol“. Mnozí ale výzvu neberou vážně, a kola na místě nechávají navzdory varování. Jenže nápis není dílem recesistů. A podobné kuriozity jsou vidět i na dalších místech v Česku.

ČTĚTE TAKÉ:

K netradičnímu řešení „parkování“ kol přistupují také některá další obchodní centra, školy či firmy. Důvod? Strach z odpovědnosti za kola. Podle některých právníků by to měl být právě zřizovatel cyklostojanů, kdo bude hradit případné škody za poškozeni bicyklu či jeho odcizení.

Legislativa ale nemluví příliš jasně. To potvrzuje také Jitka Vrtalová z Asociace měst pro cyklisty. "Výklad zákona je v tomto případě nejasný. Je to otázka bezpečného uskladnění a také otázka pro pojišťovny, jak budou kola pojištěna," řekla serveru Lidovky.cz.

Asociace proto předložila ministerstvu dopravy několik návrhů týkajících se změn legislativy spojené s městskou cyklistikou. To by se jimi mohlo začít zabývat do konce roku.

Pro autora fotografie pořízené před obchodním centrem je však celá záležitost spíše kuriozitou než problémem. "Podle mě jde ze strany centra jenom o přepečlivý postup," řekl serveru Lidovky.cz Tomáš Prousek, shodou okolností člen Rady hlavního města Prahy pro cyklistickou dopravu. 

A jak zní vysvětlení obchodního centra Arkády? To se ani přes opakované snahy nepodařilo získat.

Dopravní absurdita? Lavička směřující do pruhu pro kola....

Dopravní absurdita? Lavička směřující do pruhu pro kola....

Na facebookových stránkách iniciativy Auto*Mat se sešlo více kuriozit. Druhou největší absurditou se staly dvě lavičky v pražské ulici Za Elektrárnou, které směřují do cyklopruhu. Jsou navíc umístěné hned vedle přechodu.

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!