Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dopravní kampaň? Vyhozené peníze

Česko

  18:52
PRAHA - Krev na předním skle, rozlámaná těla. Měla to být dopravní kampaň, která na řidiče „zaútočí“ svou brutalitou. Jenže záměr spotů Nemyslíš, zaplatíš! nevyšel. Právě proto, že jsou příliš brutální.

Kampaň ministerstva dopravy Nemyslíš-zaplatíš stála 150 milionů korun foto: Repro LN

Ministerstvo dopravy si přitom může za cenzuru svých klipů samo. Tvrdí to alespoň Katarína Vaculíková, členka Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV).

„Měli si to předjednat dopředu nebo měli natočit pilotní klip, na kterém by zjistili, co si mohou dovolit. Je to škoda, ta kampaň stála mnoho peněz,“ myslí si Vaculíková. Jak LN upozornily v pátek, televize Nova a Prima překrývají finální krvavé scény nových dopravních spotů černým rámečkem. Podle odborníků na reklamu tak kampaň za 150 milionů přichází o svou jedinečnost.

Televize klipy cenzurují v obavě z pokuty od RRTV, která může dosáhnout až deseti milionů korun. Samotná rada se netají tím, že by jim pokutu udělila.

„Televize jsme upozornili, že by z klipů mohly mít problémy. Neprošlo by jim to,“ přiznává Vaculíková. 

Ministerstvo tvrdí, že nic nepodcenilo. „Jednali jsme s radou dopředu a ona nám řekla, že nám nemůže dát dobrozdání,“ říká mluvčí úřadu Karel Hanzelka. Podle Kataríny Vaculíkové ale přišlo ministerstvo na konzultaci pozdě. „Přišli už s natočenými klipy, nám to jen promítli. Bylo to už hotové.“

Na veřejný zájem se nehraje
Ministerstvo se podle Hanzelky řídilo situací v Evropě. „My jsme měli srovnání s Evropou, kde jsou dopravní klipy možná ještě drastičtější a v televizi normálně běží. A u nás se to řeší. Je to škoda,“ povzdychl si mluvčí resortu. „My ty spoty děláme ve veřejném zájmu, jde nám o snižování počtu nehod a mrtvých. Zahraniční zkušenosti ukazují, že to má smysl. Tyto kampaně opravdu vedly k větší bezpečnosti na silnicích. Velice nás tedy mrzí, co se nyní děje,“ zdůraznil.

Na veřejný zájem se ale v televizní etice nehraje. „My nemáme za úkol snižovat počty nehod. To není naše věc,“ vzkázal jasně ministerstvu dopravy další z radních Petr Pospíchal. Zmíněné televizní spoty ale jedna rada přece jen odsouhlasila. Agentura Euro RSCG, která klipy vytvořila, je předložila Radě pro reklamu, která na nich neshledala žádný problém. „Její vyjádření bylo zcela jasné. Rada pro reklamu klipy neshledala nijak závadnými.

Rady pro rozhlasové a televizní vysílání jsme se ptát nemohli. Nic by nám k tomu neřekla,“ vysvětluje Eda Kauba z Euro RSCG. Agentura se chce ještě pokusit televize oblomit a hodlá s nimi o zrušení cenzury jednat. 


Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat