Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Dopravní podnik hasičům neproplácel přestávky, jež nemohli čerpat. Vysoudili statisíce

Dlouhých deset let se hasič Otomar Turek soudil s Dopravním podnikem hlavního města Prahy, u něhož byl zaměstnán, o doplacení mzdy. Ta mu byla krácena o přestávky na jídlo a oddech, které však kvůli povaze svého povolání nemohl v plném rozsahu čerpat. Soud tak v květnu pravomocně rozhodl, že jeho - nyní již bývalý - zaměstnavatel mu musí doplatit téměř sto tisíc korun. Dalších 72 tisíc korun vysoudila na pražském dopravci Turkova někdejší kolegyně.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JL

J. Lepka

12. 6. 2017 9:54

cit: K částce je třeba přičíst ještě úroky, které budou činit zhruba jednou tolik.

Poněkud kostrbatý češtin. Autor je novinář nebo politik ANO ?

0 0
možnosti

V. Šnek

12. 6. 2017 9:29

Co jako chce dopravní podnik trapčit u NS? Někteří zamestnavatelé si zákon představují jako holubník. Zákon přitom mluví zcela jasně. Neplacená přestávka není pracovní dobou, takže kdyby se pan hasič na půl hodiny sebral a z pracoviště odešel, nemohl by nikdo nic říct. Jenže to by se pánům velkomožným z vedení asi moc nelíbilo, že? V tom případě sic měl možnost si oddechnout a najíst se, avšak jakmile dostane pokyn musi položit lžíci a jet na výjezd. Nu a v takovém případě musí zaměstnavatel proplácet celou pracovní dobu. Nějaké krkolomné konstrukce ať si paní mluvčí strčí za klobouk. Zákon mluví jasně!

0 0
možnosti
JS

12. 6. 2017 9:05

Zajímavé je, jak se městská firma handrkuje se zaměstnanci o každou minutu a přitom politickým členům dozorčí rady, manažerům a poskytovatelům externích "právních" služeb, též kolikrát z řad komunálních politiků rozhazuje po milionech...

0 0
možnosti
JV

J. Vyskočil 157

12. 6. 2017 6:40

Pokud musel držet po dobu čerpání "přestávky" pracovní pohotovost, tak to není přestávka a je v právu zaměstnanec. Pokud si mohl kamkoliv odejít a nebyl v pohotovosti, tak má pravdu zaměstnavatel. To by mělo být upraveno v interních pracovněprávních předpisech, a tudíž dohledatelné, podpisem pracovní smlouvy tyto předpisy akceptoval a není co řešit. Ovšem pardon, nikoliv ve Švejklandu, kde se vyskytuje stejné procento blbců, jako ve společnosti i v taláru, nebo třeba na operačním sále.

0 0
možnosti
JV

J. Vyskočil 157

12. 6. 2017 6:52

Přestávku na jídlo a oddech MUSÍ zaměstnavatel poskytnout zaměstnanci po 6 hodinách práce ZE ZÁKONA, není to žádná jeho libovůle, nebo dokonce škodolibost. Pokud by zaměstnavatel v průběhu této přestávky vyžadoval plnění pracovní pohotovosti, popřel by tím smysl této přestávky NA ODDECH a porušil by tím zákoník práce.

0 0
možnosti