Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dopravní podnik ovládala zločinecká struktura, říká Láska

Česko

  14:24aktualizováno  14:55
PRAHA - Vedení dopravního podniku napadlo prověrku nevýhodných smluv, kterou provedl advokát Václav Láska na popud odvolaného ředitele Vladimíra Liche. Podle šéfky podniku Magdaleny Češkové totiž Láska s výsledky auditu neseznámil vedení společnosti. Právník to ale odmítá. Závěry prověrky, která odhalila zločinné praktiky, prý dal managementu k dispozici.

Václav Láska. foto: Lidové noviny

Podle Lásky fungovala v dopravním podniku od roku 2007 organizovaná zločinecká struktura, která připravovala pro podnik nevýhodné smlouvy. Výnosy z trestné činnosti se pak „praly“ přes kyperské společnosti.

Advokát nechal prověřit asi desítku velkých zakázek z minilosti. Výsledky jsou šokující, podniku měla být kvůli předraženým zakázkám soustavně způsobována škoda v řádech stamilionů.

Kvůli tomu podnik ve středu podal trestní oznámení na několik lidí, kteří nevýhodné smlouvy podepsali. Trestní oznámení inicioval bývalý ředitel Vladimír Lich, který byl následně ve čtvrtek ze své funkce kvůli údajným manažerským pochybením odvolán. V pátek zasahovali v podniku kriminalisté.

ČTĚTE VÍCE:

„Teď není prostor pro další forenzní audit, ale pro orgány činné v trestním řízení,“ řekl Láska v České televizi. Zároveň popřel informace o tom, že orgány dopravního podniku neměly k výsledkům jím prováděné prověrky přístup.

„Já osobně jsem prezentoval závěry toho auditu na jednání, kde byl k dispozici, kde si ho mohl, kdo chtěl, projít,“ uvedl také k výtkám současné šéfky podniku Magdaleny Češkové.

Ta totiž na tiskové konferenci mimo jiné uvedla, že členové dozorčí rady a představenstva ani přes jejich žádost nebyli o výsledcích auditu informováni. „Podle mých informací byly zprávy předány pouze primátorovi a panu Lichovi,“ uvedla. Dozorčí rada prý nevěděla ani o chystaných trestních oznámeních.

Láska ale tvrdí, že na jednání o výsledcích auditu byla pozvána i Češková. Ta ale nepřišla, údajně kvůli dovolené. Účastnit se jí ale měl předseda dozorčí rady Jiří Nouza (TOP 09).

O trestních oznámeních podle Lásky musela Češková vědět. „Mám uzavřenu smlouvu, týká se přímo podání trestních oznámení a mám vystavenu plnou moc k tomu, abych trestní oznámení podal, a to mi mimo jiné podepsala paní Češková,“ brání se advokát.

Vedení podniku se podle Češkové chce s Láskou v nejbližších dnech sejít a všechny okolnosti si vyjasnit.

Napjatá situace v pražské koalici

Pražští politici se zabývají situací po odvolání ředitele podniku Liche. Ten byl odvolán na základě doporučení dozorčí rady podniku, ve které sedí politici ODS a TOP 09, krátce poté, co Lich inicioval podání trestního oznámení kvůli nevýhodným smlouvám dopravního podniku.

Večer se sejde klub zastupitelů TOP 09. Jednání klubu občanských demokratů by mělo následovat v úterý. Teprve po jednání obou klubů by mělo následovat koaliční jednání.

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) minulý týden řekl, že by se měla sejít také valná hromada dopravního podniku, kterou tvoří rada hlavního města. Termín ale zatím není znám.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!