Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dopravní podnik Praha odvolal ředitele z představenstva, překvapil i primátora

Vladimír Lich | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Lich | foto: ČTK

PRAHA Dozorčí rada pražského dopravního podniku odvolala ředitele Vladimíra Liche z představenstva společnosti.

Ředitelem největší městské firmy Lich zatím zůstává, protože dozorčí rada nemá pravomoc jej odvolat i z funkce ředitele. Lich podle dozorčí rady vedl dopravní podnik špatně a ohrožoval tak řádný chod této městské firmy.

Lich přitom ještě dopoledne sám podal trestní oznámení na několik lidí, kteří v minulosti podepsali nevýhodné kontrakty dopravního podniku.

Nečekaná zpráva ze zasedání dozorčí rady velmi zaskočila pražského primátora Bohuslava Svobodu. "Vůbec tomu nerozumím, nechápu to, pan generální ředitel pracuje výtečně, má rozjednány nákupy tramvají a dnes podal trestní oznámení na základě forenzní analýzy, takže udělal přesně to, co jsme si všichni přáli. A nechápu to, když se taková věc stane, že odpoledne přijde někdo a odvolá ho."

ČTĚTE TAKÉ:

Podle informací Lidových novin dával Vladimír Lich zakázky poradenským společnostem bez výběrových řízení. A dělal tedy stejné věci, které nynější vedení hlavního města Prahy vyčítá bývalému řediteli dopravního podniku Martinu Dvořákovi.

"Je to nesmysl, to všechno už proběhlo několikrát, už se o tom hovořilo a bylo to vysvětleno. Nikdy se nestalo, že by (Liche) překročil zákon a nebo předpisy," řekl serveru Lidovky.cz primátor Bohuslav Svoboda.

Předseda dozorčí rady Jiří Nouza po jednání odvolání ředitele serveru Lidovky.cz potvrdil. Stejně tak potvrdil i to, že jedním z důvodů ředitelova odvolání bylo to, že připravoval bez výběrového řízení některé zakázky. "Mohu to potvrdit, ale nerad bych to konkretizoval, protože podklady teď nemám u sebe," řekl Nouza po jednání.  

Primátor: Odvolání je nesmyslné

I poté, ce se primátor seznámil s oficiálním zprávou dozorčí rady, trval na svém: "Zásadní je to, že jsme podali trestní oznámení. Samozřejmě pokud jsou s tím nějací lidé spjatí, tak využijí všechny možné kroky, aby očerněli tu druhou stranu.A mě to opravdu hodně vadí, protože všichni se hned vrhnou na ty, kteří za něco bojují," řekl serveru Lidovky.cz primátor Bohuslav Svoboda.

Podle oficiální zprávy dozorčí rady byly důvodem k odvolání "kroky podniknuté ze strany generálního ředitele Vladimíra Liche, kterými došlo k ohrožení řádného chodu DPP, neplnění usnesení dozorčí rady a nekomunikace s dozorčí radou odpovídajícím způsobem. Pokud byly změny prováděny, byly pomalé, nekoncepční a nesystémové,“ uvádí dozorčí rada. 

A příklad konkrétního pochybení? "Dopravnímu podniku na konci roku končí smlouva na pojištění vozidel a pan ředitel doposud nevyhlásil výběrové řízení na nové pojištění. Tím mohl být ohrožen majetek podniku," řekl Nouza.

Podobná situace v minulosti nastala s bývalým ředitelem podniku Martinem Dvořákem. Ten v roce 2010 také několik měsíců nebyl v představenstvu a spekulovalo se i o jeho odvolání z postu ředitele. Tím ale nakonec zůstal.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

VIDEORECENZE: Vyzkoušeli jsme elektronickou kuchyňku Smoby
VIDEORECENZE: Vyzkoušeli jsme elektronickou kuchyňku Smoby

Elektronická kuchyňka Smoby Tech Edition je splněným snem každé malé hospodyňky a malého šéfkuchaře. Děti se s ní zabaví... a dospělí vlastně také.