Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dopravní podnik šikanuje Pražany při placení pokut

Revizor - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Revizor - ilustrační foto. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA To je taková forma trestu, sdělila telefonistka Dopravního podniku v Praze Davidu Gwozdziewiczovi. Podivoval se nad tím, že obdrženou pokutu nemůže v 21. století uhradit bankovním převodem, nýbrž musí přijít osobně na pobočku. Přestože podnik oficiálně tvrdí, že zaplatit bezhotovostně není problém, redakce serveru Lidovky.cz se přesvědčila, že praxe je jiná.

Cestovali jste pražskou MHD bez lístku, uznáváte svou chybu a chcete pokutu co nejdříve uhradit? Pokud nemáte čas dojít do budovy Centrálního dispečinku Dopravního podniku v pražské ulici Na Bojišti, máte smůlu. Přinejmenším vás čeká nepříjemné přemlouvaní pracovníků oddělení pokut, aby vám umožnili uhradit peníze bankovním převodem. Sami lidé z Dopravního podniku totiž přiznávají, že nutností uhradit pokutu osobně Pražany šikanují.

Redakce serveru Lidovky.cz se o tom sama přesvědčila, když se číslo účtu pro uhrazení pokuty snažila zjistit. "Tady žádné bankovní spojení nemáme. Pokutu musíte uhradit v hotovosti," odbyl nás operátor informační linky. Když jsme se zeptali, zdali by to přeci jenom nějak nešlo, otázal se: "Jste z Prahy?". Když vyslechl, že trvalé bydliště má telefonující na Vysočině, nasadil smířlivější tón.

ČTĚTE TAKÉ:

Spolu s číslem na oddělení pokut poradil: "Řekněte, že nejste z Prahy. Že jste tu byli jen na výletě a dlouho sem zas nepojedete," instruoval nás, jak se bankovního spojení dobrat. Jako mimopražští prý máme šanci, že s žádostí uspějeme.

Musíte zaplatit v hotovosti

Stejně diskriminační zkušenost má za sebou i David Gwozdziewicz z Prahy. "Nedávno se mi stalo, že jsem si zapomněl koupit kupon. Letím do práce a co čert nechtěl, revizor," vysvětlil Gwozdziewicz, jak k pokutě přišel. Když se revizora hned po vyplnění pokutového bločku zeptal na číslo účtu k zaslání peněz, bylo mu řečeno, že pokutu musí zaplatit v hotovosti na Praze 2.

"Kdo má v téhle době čas někam běhat?" napsal serveru Lidovky.cz. S žádostí o bankovní spojení se proto obrátil na telefonní linku dopravce. Na ní obdržel číslo na oddělení pokut a radu, aby řekl, že není z Prahy. Přesto se dozvěděl, že převodem pokutu zaplatit nemůže. "Víte, ono to, že tam musíte dojít, je taková forma trestu," vyslechl si od pracovnice Dopravního podniku.

Dopravní podnik Na bojišti

Kvůli zaplacení pokuty se člověk musí dostavit do budovy Centrálního dispečinku.

Obdobnou reakci obdržel i zástupce serveru Lidovky.cz poté, co na Dopravní podnik volal podruhé. "Je to kvůli notorickým neplatičům, aby jim to (uhrazení pokuty, pozn. red.) bylo ztíženo," dozvídáme se tentokrát. Převodem lze prý zaplatit jen pokud někdo leží v nemocnici nebo je někde daleko.

"Jedině se s nimi domluvit, jestli vám to udělají," dává nám pracovník naději a odkazuje opět na oddělení pokut. Jistotu prý ale nemáme. "Je to kus od kusu," sděluje.

Platba převodem? Není problém

Redakce serveru Lidovky.cz  požádala Dopravní podnik o oficiální stanovisku k celému problému. Dopravce žádný problém v bezhotovostním převodu nevidí. "V případě, že o to cestující požádá – není to žádný problém," uvedla k možnosti uhradit pokutu převodem Aneta Řehková z tiskového oddělení firmy.

Variabilní symbol se podle ní ke každému postihu přiřazuje až na oddělení přepravní kontroly, proto ho nemůže revizor cestujícímu sdělit hned na místě kontroly. Důvod? Prý aby se pokutovaný občan po obdržení potřebných údajů hned v MHD na placení nevykašlal.

ČTĚTE TAKÉ:

David Gwozdziewicz situaci vyřešil po svém. Ve všeobecných podmínkách DP našel číslo účtu, na které pokutu zaslal. "A protože o exekuci nemám sebemenší zájem, tak jsem ještě pro jistotu na Dopravní podnik i právní společnosti Tessile (vyřizuje pohledávky dopravce, pozn. red.) poslal psaní," uvedl Gwozdziewicz, který se nemůže zbavit myšlenky, že  Dopravní podnik klade cestujícím až přílišné překážky k tomu, aby vůbec  peníze z pokut získal. "Nebo na tom někdo dobře vydělává?" ptá se Gwozdziewicz.

Jak to funguje jinde?

Redakce serveru Lidovky.cz zjišťovala také to, jak funguje hrazení pokut v dalších městech. Zaměstnance dopravních podniků v Ostravě, Brně, Plzni i Liberci jsme požádali o sdělení bankovního spojení, na které je možné zaslat peníze za obdrženou pokutu v MHD. Na všech místech nám obratem číslo účtu sdělili a ochotně i poradili, kde například vyhledat variabilní symbol.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...