Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dopravní podnik šikanuje Pražany při placení pokut

Česko

  9:00
PRAHA - To je taková forma trestu, sdělila telefonistka Dopravního podniku v Praze Davidu Gwozdziewiczovi. Podivoval se nad tím, že obdrženou pokutu nemůže v 21. století uhradit bankovním převodem, nýbrž musí přijít osobně na pobočku. Přestože podnik oficiálně tvrdí, že zaplatit bezhotovostně není problém, redakce serveru Lidovky.cz se přesvědčila, že praxe je jiná.
Revizor - ilustrační foto.

Revizor - ilustrační foto. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Cestovali jste pražskou MHD bez lístku, uznáváte svou chybu a chcete pokutu co nejdříve uhradit? Pokud nemáte čas dojít do budovy Centrálního dispečinku Dopravního podniku v pražské ulici Na Bojišti, máte smůlu. Přinejmenším vás čeká nepříjemné přemlouvaní pracovníků oddělení pokut, aby vám umožnili uhradit peníze bankovním převodem. Sami lidé z Dopravního podniku totiž přiznávají, že nutností uhradit pokutu osobně Pražany šikanují.

Redakce serveru Lidovky.cz se o tom sama přesvědčila, když se číslo účtu pro uhrazení pokuty snažila zjistit. "Tady žádné bankovní spojení nemáme. Pokutu musíte uhradit v hotovosti," odbyl nás operátor informační linky. Když jsme se zeptali, zdali by to přeci jenom nějak nešlo, otázal se: "Jste z Prahy?". Když vyslechl, že trvalé bydliště má telefonující na Vysočině, nasadil smířlivější tón.

ČTĚTE TAKÉ:

Spolu s číslem na oddělení pokut poradil: "Řekněte, že nejste z Prahy. Že jste tu byli jen na výletě a dlouho sem zas nepojedete," instruoval nás, jak se bankovního spojení dobrat. Jako mimopražští prý máme šanci, že s žádostí uspějeme.

Musíte zaplatit v hotovosti

Stejně diskriminační zkušenost má za sebou i David Gwozdziewicz z Prahy. "Nedávno se mi stalo, že jsem si zapomněl koupit kupon. Letím do práce a co čert nechtěl, revizor," vysvětlil Gwozdziewicz, jak k pokutě přišel. Když se revizora hned po vyplnění pokutového bločku zeptal na číslo účtu k zaslání peněz, bylo mu řečeno, že pokutu musí zaplatit v hotovosti na Praze 2.

"Kdo má v téhle době čas někam běhat?" napsal serveru Lidovky.cz. S žádostí o bankovní spojení se proto obrátil na telefonní linku dopravce. Na ní obdržel číslo na oddělení pokut a radu, aby řekl, že není z Prahy. Přesto se dozvěděl, že převodem pokutu zaplatit nemůže. "Víte, ono to, že tam musíte dojít, je taková forma trestu," vyslechl si od pracovnice Dopravního podniku.

Kvůli zaplacení pokuty se člověk musí dostavit do budovy Centrálního dispečinku.

Obdobnou reakci obdržel i zástupce serveru Lidovky.cz poté, co na Dopravní podnik volal podruhé. "Je to kvůli notorickým neplatičům, aby jim to (uhrazení pokuty, pozn. red.) bylo ztíženo," dozvídáme se tentokrát. Převodem lze prý zaplatit jen pokud někdo leží v nemocnici nebo je někde daleko.

"Jedině se s nimi domluvit, jestli vám to udělají," dává nám pracovník naději a odkazuje opět na oddělení pokut. Jistotu prý ale nemáme. "Je to kus od kusu," sděluje.

Platba převodem? Není problém

Redakce serveru Lidovky.cz  požádala Dopravní podnik o oficiální stanovisku k celému problému. Dopravce žádný problém v bezhotovostním převodu nevidí. "V případě, že o to cestující požádá – není to žádný problém," uvedla k možnosti uhradit pokutu převodem Aneta Řehková z tiskového oddělení firmy.

Variabilní symbol se podle ní ke každému postihu přiřazuje až na oddělení přepravní kontroly, proto ho nemůže revizor cestujícímu sdělit hned na místě kontroly. Důvod? Prý aby se pokutovaný občan po obdržení potřebných údajů hned v MHD na placení nevykašlal.

ČTĚTE TAKÉ:

David Gwozdziewicz situaci vyřešil po svém. Ve všeobecných podmínkách DP našel číslo účtu, na které pokutu zaslal. "A protože o exekuci nemám sebemenší zájem, tak jsem ještě pro jistotu na Dopravní podnik i právní společnosti Tessile (vyřizuje pohledávky dopravce, pozn. red.) poslal psaní," uvedl Gwozdziewicz, který se nemůže zbavit myšlenky, že  Dopravní podnik klade cestujícím až přílišné překážky k tomu, aby vůbec  peníze z pokut získal. "Nebo na tom někdo dobře vydělává?" ptá se Gwozdziewicz.

Jak to funguje jinde?

Redakce serveru Lidovky.cz zjišťovala také to, jak funguje hrazení pokut v dalších městech. Zaměstnance dopravních podniků v Ostravě, Brně, Plzni i Liberci jsme požádali o sdělení bankovního spojení, na které je možné zaslat peníze za obdrženou pokutu v MHD. Na všech místech nám obratem číslo účtu sdělili a ochotně i poradili, kde například vyhledat variabilní symbol.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat