1. listopadu 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dopravní policie na západě Čech má nového ‚strašáka‘ kamionů. S mobilními váhami i speciálními kamerami

Zabudovaná kamera umožňuje policistům kontrolovat chování řidičů za jízdy, jako... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zabudovaná kamera umožňuje policistům kontrolovat chování řidičů za jízdy, jako... | foto: Policie ČR

KARLOVY VARY/PRAHA  Dopravní policisté v Karlovarském kraji mají nového pomocníka v boji proti přetíženým kamionům a nepozorným řidičům. Vozidlo Mercedes-Benz Sprinter za necelých šest milionů korun disponuje třeba mobilními váhami či kamerami pro monitorování chování šoférů na větší vzdálenost. Na regionálních silničních tazích na něj lze narazit od čtvrtka 1. listopadu.

Speciální vůz, jenž karlovarská policie převzala v polovině října, je vybaven veškerou technikou potřebnou pro práci v terénu. „Díky své výbavě je určeno pro kontrolu nákladních vozidel, konkrétně kontrolu technického stavu, rozměrů, upevnění a uložení nákladu, dodržování hmotnostních limitů, doby jízdy a přestávek ze strany řidičů těchto vozidel, a také přepravu nebezpečných věcí,“ přiblížila serveru Lidovky.cz Kateřina Böhmová, karlovarská policejní mluvčí.

Řidiči mohou na silnicích v Karlovarském kraji narazit na vozidlo od 1....
Dopravní policisté v Karlovarském kraji mají od listopadu k dispozici nové...

V autě je rovněž zabudovaná kamera s možností až třicetinásobného přiblížení. Strážcům zákona tak umožňuje kontrolovat chování řidičů, jako je například telefonování za jízdy nebo připoutání. „Jaká vzdálenost bude ta ideální k monitoringu, ukáže teprve praxe,“ uvedla Böhmová.

Podobné vozidlo má ve vozovém parku většina krajských ředitelství policie. Liší se jen nepatrně v technické vybavenosti. Například kameru na přední střeše mají ovšem karlovarští policisté jako jediní. Mnohem častěji tuzemská policie využívá vozy VW Transporter nebo Crafter.

Další vybavení umožňuje kontrolu technického stavu, uložení nákladu a...

Automobil, jenž vyšel na téměř šest milionů korun, byl financován z prostředků Evropské unie. Peníze na něj byly vyčleněny ze společného projektu s policií Severočeského krajského ředitelství a německou policií v Chemnitzu a Zwickau. Řidiči se s ním mohou setkat na komunikacích Karlovarského kraje od počátku listopadu.

rsaRobert Sattler