16. ledna 2016 8:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dopravu v Česku komplikuje ledovka, očekává se další sněžení

Zasněžené Ústí nad Labem. Snímek je z ústecké části Skřivánek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zasněžené Ústí nad Labem. Snímek je z ústecké části Skřivánek. | foto: ČTK

PRAHA Dopravu ve středních Čechách v sobotu komplikuje sněžení a ledovka. Řidiči by měli být opatrní hlavně na dálnicích D1 a D11, kde je kvůli sněžení snížená dohlednost a na povrchu silnic leží zbytky rozbředlého sněhu. Vyplývá to z údajů Ředitelství silnic a dálnic.

Také dálnice D8 je sjízdná pouze se zvýšenou opatrností, i zde se objevují sněhové přeháňky a dálnice je mokrá po chemickém ošetření.

Řidiči by měli dávat velký pozor i na silnicích prvních, druhých a třetích tříd v celém kraji. Místy na nich může ležet vrstva nového sněhu nebo je pokrývat ledovka. Policisté dnes zaznamenali ledovku například v obcích Ruda a Lužná na Rakovnicku nebo u Srbska a Březové na Berounsku.

Teploty se v sobotu ráno v regionu pohybovaly od minus šesti do jednoho stupně Celsia, na většině míst byly sněhové přeháňky.

Západní Čechy

Silnice v Karlovarském a Plzeňském kraji jsou v sobotu s opatrností sjízdné, většinou mokré se zbytky rozbředlého sněhu. Jen na horách a ve vyšších polohách je na silnicích vrstva ujetého sněhu, vyplývá z údajů Ředitelství silnic a dálnic.

Silničáři přes noc silnice ošetřili a vypořádali se tak s pátečním sněžením. V noci ale teploty klesly k minus čtyřem stupňům a silnice mohou namrzat. Silnice nižších tříd na Šumavě, v Krušných horách, ale třeba i na Tachovsku, jsou pokryté vrstvou ujetého sněhu.

Přes den se podle předpovědi teploty mají pohybovat lehce pod nulou. Na další dny meteorologové čekají postupné ochlazování a mrazy.

Olomoucký kraj

Na severu Olomouckého kraje napadlo v noci na sobotu až deset centimetrů sněhu. Týká se to především Jesenicka, ale i vyšších oblastí Šumperska. Na vedlejších silnicích musejí řidiči v těchto místech počítat s vrstvou nového sněhu, je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Sníh na cestách leží i ve vyšších polohách Olomoucka. Silnice v ostatních částech kraje jsou většinou holé a mokré. Vyplývá to z informací dispečerů správy silnic.

„Sněžení šlo od Polska, takže nejvíce sněhu spadlo na Jesenicku. Tam napadlo v nižších polohách pět a ve vyšších polohách deset centimetrů sněhu. Na Šumpersku spadl jen poprašek, více sněhu spadlo v oblasti Staroměstska a v horských polohách, kde napadlo až deset centimetrů,“ řekl v sobotu dispečer šumperské správy silnic.

Na Jesenicku leží na hlavních tazích nyní rozbředlý sníh, na silnicích druhých a třetích tříd musejí řidiči počítat s vrstvou nového sněhu. správci cest nadále hlásí sněžení. Hlavní tahy na Šumpersku jsou holé a mokré, vedlejší cesty pokrývá ujetá vrstva sněhu krytá posypem. V horských polohách jsou podle správců cest sněhové přeháňky, na cestách leží rozbředlý sníh a místy se mohou tvořit sněhové jazyky.

Silnice v ostatních částech Olomouckého kraje by měly být sjízdné bez problémů. Pouze na Olomoucku hlásí dispečeři ve vyšších polohách sněhové přeháňky, na vedlejších cestách leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem nebo rozbředlý sníh.

Ústecký kraj

Silnice v Ústeckém kraji jsou v sobotu sjízdné s opatrností. Řidiči si místy musejí dát pozor na ledovku. Sněžit bude přes den zvláště v Krušných horách a večer v západní polovině kraje. Vyplývá to z údajů silničářů a meteorologů.

Nákladní automobil v noci havaroval na dálnici D8, vozidlo je mimo vozovku a nepřekáží provozu. Další nehoda se ráno stala u Žatce v okrese Louny, také v tomto případě je auto mimo silnici.

Solí a posypem ošetřili silničáři hlavní silnice v kraji. Ledovka se může objevit v místech, kde roztál sníh a jeho zbytky ráno zmrzly.

Meteorologové předpovídají na sobotu oblačno, sněhové přeháňky, zvláště na horách. Nejvyšší teploty budou do jednoho stupně Celsia, na horách mohou klesnout k minus sedmi stupňům Celsia.

Východní Čechy

Na některých státních silnicích a většině silnic druhé a třetí třídy na východě Čech leží čerstvý sníh. Většinou je po solení rozbředlý, ve výše položených oblastech i uježděný. Všechny komunikace jsou s opatrností sjízdné, uvádějí silničáři Pardubického a Královéhradeckého kraje.

Motoristé by měli být opatrní zvláště v okolí Moravské Třebové, kde je na vozovkách často zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Na silnici I/43 se ve vyšších polohách místy tvoří slabé sněhové jazyky, na Lanškrounsku je ujetá sněhová vrstva. Souvisle pokrývá sníh také menší komunikace v oblasti Litomyšle, Poličky, Svitav a Trutnova.

V sobotu ráno bylo na východě Čech převážně zataženo, místy se vyskytovaly sněhové přeháňky. V Lanškrounu a okolí foukal nárazový vítr. Teploty se pohybovaly v intervalu od minus sedmi stupňů po bod mrazu.

Zlínský kraj

S horší viditelností kvůli sněžení musejí v sobotu počítat řidiči ve Zlínském kraji. Na některých místech regionu leží na cestách rozbředlý sníh, ve vyšších polohách Vsetínska je ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Všechny silnice jsou sjízdné, dbát je ale potřeba na zvýšenou opatrnost, vyplývá z dat Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Sněhové přeháňky hlásí správci silnic například v okolí Zlína, rozbředlý sníh tam leží i na silnicích prvních tříd. Sněžilo také na Kroměřížsku, tam jsou však všechny cesty po chemickém ošetření holé a mokré, silničáři ale upozorňují na horší viditelnost. Podobná situace je i v okolí Uherského Brodu. Na hlavních tazích kolem Vsetína leží podle informací ŘSD zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, v horských polohách okresu leží na silnicích druhých a třetích tříd ujetá vrstva sněhu krytá posypem.

Teploty se v kraji pohybují od tří do jednoho stupně pod nulou, v horských polohách bylo časně ráno kolem pěti stupňů pod bodem mrazu.

Liberecký kraj

Na Liberecku je stále uzavřena pro auta nad 3,5 tuny silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo mezi Mníškem a Raspenavou. Ostatní silnice v Libereckém kraji jsou s opatrností sjízdné. V sobotu to řekl krajský dispečer zimní údržby. Se slabým sněžím musí řidiči počítat po celý den.

Kamiony se budou moci vrátit na silnici mezi Mníškem a Raspenavou nejspíš až v pondělí. V úseku se tvoří ledovka a sněhové jazyky.

V Libereckém kraji bude v sobotu převážně oblačno se sněhovými přeháňkami. Nejvyšší denní teploty dosáhnou k nule a na horách bude až minus sedm stupňů Celsia. Mírný severozápadní vítr odpoledne zeslábne.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!