23. února 2013 21:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněžení ochromilo dopravu v Česku, tři lidé zemřeli

 Silné sněžení ovlivnilo sjízdnost na silnicích po celém Karlovarském kraji. Docházelo k dopravním nehodám, jedna z nich se stala před Bečovem na Karlovarsku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silné sněžení ovlivnilo sjízdnost na silnicích po celém Karlovarském kraji. Docházelo k dopravním nehodám, jedna z nich se stala před Bečovem na Karlovarsku. | foto: ČTK

PRAHA Husté sněžení způsobilo po celém Česku výrazně větší počet nehod, které si vyžádaly tři lidské životy. Některé silnice byly sjízdné jen se zvýšenou opatrností, místy silničáři radili motoristům, aby nevyjížděli.

V okolí Šternberka byl kvůli sněžení celé odpoledne vyhlášen kalamitní stav, několik silnic nižších tříd zůstalo uzavřených i v Orlických horách. Na většině území napadlo od rána do podvečera od pěti do 15 centimetrů sněhu, Luká na Olomoucku naměřila 16 centimetrů.

Další vlna sněžení by podle meteorologů měla přijít v druhé polovině noci a v neděli ráno. Na Šternbersku bylo odpoledne uzavřeno šest silnic nižších tříd, a to úseky mezi obcemi Jívová a Hraničné Petrovice, Šternberk a Paseka po odbočku Babice, Dalov a Horní Loděnice, Bělkovice a Dolany či Arnoltice a Veveří.

ČTĚTE TAKÉ ROZHOVOR S DAGMAR HONSOVOU:

Dvě z nich se silničářům podařilo uvolnit, proto navečer odvolali kalamitní stav. "Přes noc bude na zbylých úsecích nasazena technika. Před chvílí přestalo sněžit, ale mrholí, tak uvidíme, jak to bude zítra (v neděli) vypadat," řekl dispečer silničářů.

Policie odpoledne na hodinu uzavřela pro kamionovou a nákladní dopravu nad 3,5 tuny hraniční přechod Náchod - Běloves. Příčinou byla nesjízdná silnice na polské straně. Asi tři hodiny byl pro kamiony uzavřen také hraniční přechod s Rakouskem Mikulov-Drassenhofen.

Dálnici D1 blokovaly na jihu Moravy kvůli přívalům sněhu desítky kamionů.

Vážná byla situace od 200. do 184. kilometru ve směru Brno-Praha. Na D1 vznikaly potíže i na mnoha jiných místech. Zejména kamiony měly problémy i na dálnici D5. Kvůli jejich nehodám se na ní ráno a dopoledne tvořily kolony.

Na silnicích dnes zemřeli tři lidé. U Klatov se dopoledne střetlo na železničním přejezdu auto s osobním vlakem. Jedna žena při nehodě zemřela, další člověk je zraněný. Při střetu dvou osobních aut v Karviné-Darkově zemřel v noci řidič. Další třiatřicetiletý muž skončil v nemocnici. Podle policie byl pod vlivem alkoholu. Odpoledne zemřel řidič osobního vozu při dopravní nehodě u Loun.

V Praze byla situace nejhorší v okrajových částech města, hlavní tahy byly sjízdné. Kvůli přívalům sněhu nabíraly až 20minutové zpoždění autobusy. Pražský dopravního podniku (DPP) letos poprvé využil nový sněžný tramvajový pluh, který je sestrojen na odklízení až 30centimetrové vrstvy sněhu.

Problémy měli Slováci i Rakušané

Provoz na pražském Letišti Václava Havla počasí výrazně nekomplikovalo. Kvůli sněžení byly do 16:00 zrušeny čtyři lety, které měly přistát v Praze, a to z Vídně, Basileje a dva spoje z Mnichova. Důvodem byla situace na tamních letištích. Další tři spoje mířící do Prahy byly přesměrovány na jiná evropská letiště, jde o linky z Lisabonu, Toulouse a Říma.

Nejhorší zimu za posledních 20 let prožívá letos slovenská metropole Bratislava. Tamní radnice vyhlásila kalamitní stav. Kvůli hustému sněžení vyhlásil meteorologický ústav varování pro celou severozápadní část Slovenska od Bratislavy po Žilinu. Napadnout tam má až 25 centimetrů sněhu. Ve Vídni měly dnes problémy některé autobusové a tramvajové spoje, na čas jelo jen metro.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!