Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
3. února 2017 8:03, aktualizováno  8:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Praze se na náledí zranily desítky chodců. Ledovka i mlha komplikovaly dopravu

Ledovka na silnicích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ledovka na silnicích | foto: Ladislav Němec, MAFRA

PRAHA Dopravu hned v několika krajích komplikovalo od pátečního rána náledí, ve středních Čechách i hustá mlha, místy s dohledností do padesáti metrů. Mlha byla hlášena z Pražského okruhu a dálnic D1, D4, D5, D8 a D11 a silnic prvních tříd na Příbramsku, Kolínsku, Kutnohorsku, Nymbursku a v Praze-východ. Náledí pak může řidiče potrápit na Mladoboleslavsku, Nymbursku, Kladensku a Rakovnicku, a to i na hlavních tazích. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Sjízdné pouze se zvýšenou opatrností jsou dálnice D4 a D6 a silnice prvních tříd na Kladensku, Rakovnicku, Mělnicku, Kladensku a Příbramsku. Pouze se zvýšenou opatrností jsou pak sjízdné všechny silnice nižších tříd v kraji.

Teploty se ráno ve Středočeském kraji pohybují mezi minus třemi až plus jedním stupněm Celsia. Na většině území je zataženo, místy prší. V platnosti není žádná výstraha meteorologů před nebezpečnými jevy.

Pražská záchranná služba však hlásí první zraněné na náledí. Od rána se na ulicích zranilo nejméně 24 chodců.

Na silnicích v Olomouckém kraji se v noci kvůli dešti a teplotám kolem bodu mrazu začala tvořit nebezpečná ledovka, na kterou řidiči navzdory noční údržbě vozovek můžou narazit i ráno. Všechny silnice v kraji jsou po chemickém ošetření zatím sjízdné, řidiči by ale měli být velmi opatrní, řekli dispečeři správy silnic. Dohlednost na silnicích v Olomouckém kraji ráno snižuje mlha.

Kvůli náledí jsou v Pardubickém kraji některé úseky silnic třetí třídy nesjízdné. Vozovka pokrývá led zvláště v okolí Hlinska a Moravské Třebové. Kluzké jsou úseky, které se nesypou solí, řekl provozní náměstek krajských silničářů Marian Cvrkal.

„Ve stoupání na komunikacích druhé a třetí třídy, které se nesolí, ale sypou pískem a drtí, to je velký problém,“ uvedl Cvrkal.

Nesjízdné jsou některé malé silnice mezi Lukavicí a Miřeticemi na Chrudimsku a v okolí Krouny na Hlinecku. Přechodně uzavřen je úsek Chvojno - Albrechtice na Pardubicku. S ledovkou musejí řidiči počítat také u Chvaletic nebo Býště na Pardubicku, v oblasti Přelouče a Moravské Třebové. Náledí se vytvořilo i v místech, kde silničáři preventivně sůl použili. Intenzivní noční déšť ji však spláchl.

V pátek ráno bylo v Pardubickém kraji převážně zataženo, foukal slabý vítr. Místy se vyskytovaly dešťové přeháňky. Teploty se pohybovaly od minus dvou do plus tří stupňů.

Silničáři v Libereckém kraji varují před ledovkou, opatrní by měli být i chodci, chodníky jsou velmi kluzké. V kraji mrholí, prochladlý povrch namrzá.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...