31. ledna 2017 8:09, aktualizováno  16:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dopravu ve středních Čechách ztěžuje sníh. D4 je opět průjezdná

Sníh komplikuje dopravní situaci na většině území. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sníh komplikuje dopravní situaci na většině území. | foto: ČTK

PRAHA Nový sníh a silný vítr v úterý komplikovaly dopravu, výrazněji ve Středočeském, Libereckém a Karlovarském kraji a na Vysočině. Na silnicích se tvořily sněhové jazyky. Kvůli počasí přibylo nehod, dálnici D4 ve středních Čechách a dálnici D6 v Karlovarském kraji zablokovaly havárie kamionů. V Nymburce zaváté výhybky omezily provoz na železnici, v Brně mají kvůli sněhu zpoždění linky MHD. Sněžit má nadále. Meteorologové omezili varování před ledovkou, platí už jen v Jihočeském kraji do úterního večera, v ostatních regionech se bude tvořit jen ojediněle.

Problémy hlásí také železnice, kde je kvůli sněhu omezen provoz na nymburském nádraží. Rozbředlý sníh po chemickém ošetření leží na Pražském okruhu, dálnici D5 a D8.

Sjízdné pouze se zvýšenou opatrností jsou Pražský okruh a dálnice D4, D5, D6 a D8 a některé silnice prvních tříd na Mladoboleslavsku, Nymbursku, Příbramsku, Kladensku a Rakovnicku. Ve všech okresech jsou pak pouze se zvýšenou opatrností sjízdné silnice nižších tříd.

Na několika místech v kraji se podle informací ŘSD tvoří sněhové jazyky, a to například na silnicích první třídy číslo 16, 32 a 38 na Mladoboleslavsku a Nymbursku či na silnicích 9 a 16 na Mělnicku. Podle webu dopravních informací uvízl na několika místech v kraji kamion, který brání provozu, a to například ve Štěchovicích u Prahy nebo u Mirošovic na Benešovsku.

Teploty ve Středočeském kraji se v úterý ráno pohybovaly mezi minus osmi a minus dvěma stupni Celsia. Na celém území je zataženo a fouká slabý vítr, pouze na Mělnicku je hlášený nárazový vítr. Na většině území sněží. V platnosti je výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před ledovkou.

Na středočeských vozovkách čekala ráno řidiče nová vrstva sněhu. Silničáři registrovali uvízlé kamiony, dálnice D4 byla kvůli nehodě nákladního auta na 17,5 kilometru ve směru na Prahu zhruba pět hodin uzavřena, nikdo se nezranil. Plný provoz tam byl obnoven okolo 13:00. Problémy s výhybkami ve stanici Nymburk-město se podařilo odstranit kolem půl deváté. V nedalekých Pečkách ale až do půl jedenácté ztěžovala provoz vlaků mezi Prahou a Kolínem porucha zabezpečovacího zařízení.

Karlovarský kraj

V Karlovarském kraji od pondělního večera drobně sněží nebo padá sníh s deštěm. Při teplotách pod nulou navíc může na silnicích vznikat ledovka. Hlavní tahy jsou s opatrností sjízdné. V Karlovarském kraji zkomplikovala dopoledne provoz na D6 nejprve nehoda osobního auta u Sokolova, později u Karlových Varů havárie dvou kamionů. Po ní byla dálnice zhruba na hodinu směrem na Cheb uzavřena. Silničáři také upozorňují na možnost vzniku sněhových jazyků ve vyšších polohách, zejména v Krušných horách.

Liberecký kraj

V Libereckém kraji se situace přes den uklidnila a silničáři mohli ve 13:30 pro nákladní vozy nad 3,5 tuny otevřít i silnici 13 z Mníšku přes Albrechtice na Frýdlant a česko-polský hraniční přechod v Habarticích. Uzavřené byly od pondělního večera. V kraji ale v úterý výrazně přibylo dopravních nehod. Nejvážnější se stala ráno v Jablonci nad Nisou, kde se střetl autobus s osobním autem a zraněn byl při tom i chodec. Další chodec utrpěl zranění po střetu s osobním autem v České Lípě.

Olomoucký kraj

Silnice v Olomouckém kraji pokryl v noci na úetrý nový sníh. Do terénu vyrazili silničáři ve všech okresech. Na mnoha místech jde zatím jen o poprašek, který leží především na vedlejších cestách. Všechny vozovky v kraji jsou nyní sjízdné, další sněžení se očekává během dne.

Pardubický kraj

Na silnicích v Pardubickém kraji leží nový sníh. Dopravu znesnadňuje zvláště ve výše položených oblastech, někde může být i zledovatělý. Všechny komunikace jsou ale s opatrností sjízdné.

Vrstva nového sněhu čeká řidiče na státních i krajských silnicích v oblasti Lanškrouna, Pardubic, Skutče, Moravské Třebové, Ústí nad Orlicí, Poličky a v Železných horách. V okolí Hlinska, Poličky, Vysokého Mýta a Třemošnice vznikají vlivem větru sněhové jazyky.

Vysočina

Na Vysočině v úterý sněží a silnice se v celém kraji zavívají. Sjízdné jsou s velkou opatrností. Ujetá vrstva nového sněhu leží i na hlavních trasách, řekl Tomáš Krejčí z dispečinku krajské správy a údržby. Silnice mezi obcemi Rankov a Čachotín poblíž Chotěboře byla uzavřena, kvůli porouchanému autobusu tam nemůže projet pluh. Podle meteorologů musejí řidiči se sněžením a sněhovými jazyky na Vysočině počítat i přes den.

Přibývají dopravní nehody, auta havarovala i na dálnici D1, ale nikdo zatím nebyl vážněji zraněn.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz