21. května 2018 22:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Český rozhlas odvysílá zdigitalizované záznamy z procesu se Slánským

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 15Diskuse
Rudolf Slánský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rudolf Slánský. | foto: ČTK

PRAHA Český rozhlas převedl všech 183 nalezených magnetofonových pásků se záznamem procesu s Rudolfem Slánským do digitální podoby. Od pondělí do 28. května stanice odvysílá výběr některých momentů z vykonstruovaného procesu s někdejším generálním tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Československa. Na webu nabízí kompletní materiály, které čítají celkem 60 hodin zvukového záznamu, informovala o tom Blanka Bumbálková z oddělení komunikace ČRo.

Filmový materiál zahrnující zvukové a obrazové záznamy z procesu se Slánským a dalšími obviněnými a odsouzenými našel nedávno správce konkurzní podstaty ve zkrachovalé továrně v Panenských Břežanech. Materiály převzal Národní filmový archiv a Národní archiv, který již v dubnu na svém webu první digitalizované záznamy zveřejnil.

Rudolf Slánský
Rudolf Slánský (vlevo) s prvním dělnickým prezidentem Klementem Gottwaldem a...

Národní filmový archiv práce na záchraně a zpřístupnění nalezených dokumentů vyčíslil na sedm milionů korun. Prostřednictvím ministerstva kultury by však rád požádal vládu o přidělení peněz ještě do letních prázdnin, uvedlo v dubnu ministerstvo.

V procesu s takzvaným protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského bylo v roce 1952 vyneseno 11 rozsudků smrti a tři doživotní tresty. Bývalý generální tajemník komunistické strany Slánský byl popraven.

Audiovizuální a další dokumenty z procesu se Slánským nalezené v Panenských Břežanech jsou součástí archivního souboru Národního archivu s označením KSČ - Ústřední výbor 1945-1989. „Ministerstvo vnitra usiluje o co nejrychlejší zveřejnění nalezených archiválií na stránkách Národního archivu, aby k jejich obsahu měli badatelé snadný přístup a mohla začít otevřená vědecká diskuse co nejširšího okruhu badatelů,“ sdělila již dříve Marika Vitnerová z ministerstva vnitra, pod které archivy spadají.

V souvislosti s nálezem vyšlo také najevo, že Národní archiv nemá mezi svými dokumenty soudní spis z procesu, ačkoli by zde měl být uložen. Z někdejšího pražského krajského soudu, kde podle archivářky Aleny Šimánkové spis ležel do 90. let minulého století, pravděpodobně nikdy do centrálního archivu nedoputoval. Historikové chtějí, aby stejně jako záznam z procesu s Miladou Horákovou se i proces se Slánským stal archivní kulturní památkou.

ČTK
  • 15Diskuse