9. srpna 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dospělým už v šestnácti? Aktivista z Prostějova chce víc práv, žádá soud o zplnoletnění

Aktivista Jakub Čech z Prostějova. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivista Jakub Čech z Prostějova. | foto: Richard CortésMAFRA

PRAHA Kdyby mu soud vyhověl, mohl by se ve svých šestnácti letech třeba vlastnit datovou schránku nebo se podílet na chodu města. Známý aktivista Jakub Čech, který svými kauzami plní už pravidelně novinové stránky, požádal o přiznání svéprávnosti. Chce být dospělý, tedy alespoň před úřady, zjistil server Lidovky.cz.

„Budu mít více práv, budu se moci více angažovat v občanských spolcích a jejich orgánech, budu moci spolek zastupovat ve správních řízeních, třeba o kácení stromů ve městě,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz šestnáctiletý Jakub Čech, který usiluje o svéprávnost, čili touží získat status dospělého. Dříve bylo zplnoletnění možné jen pro účely sňatku.

O možnosti stát se předčasně svéprávným občanem slyšel prý už v minulosti a hned se mu zalíbila. „Myslím, že když budu svéprávný, nebudou se mnou moci tak ‚zametat‘. Bude to jednodušší i pro úřady, protože nebudou muset zkoumat, zda jsem k tomu či onomu úkonu způsobilý,“ vyjmenovává další důvody svého rozhodnutí student z Prostějova.

Výjimečné případy

Nešlo by o precedentní soudní rozhodnutí, na druhou stranu nejde ani o častý jev. Za dva a půl roku tohoto práva využily jen desítky lidí, většinou mladých podnikatelů, kterým věk znemožňoval rozjet obchod na vlastní jméno.

Studenta obchodní akademie k tomu ale žene spíše aktivismus, kterému se s chutí věnuje už od svých deseti let. Případy, které otevřel sám bez pomoci rodičů či právníků, byly většinou založeny na tom, že se coby teenager nemohl dostat k informacím o svém rodném městě - Prostějově. Úředníci mu je odepírali právě kvůli věku. Jak nedávno napsal server Lidovky.cz, Čech upozornil též na údajnou diskriminaci, to když ještě jako čtrnáctiletý chlapec nemohl získat slevovou kartu České pošty. (více čtěte ZDE)

„Narazil jsem na problém i v korespondenci s úřady. Když například potřebuji něco doručit na instituci, která není v Prostějově a musí tam být podpis, těžko se jim to pak posílá. Musím odesílat doporučené psaní,“ vypráví Čech, jaké nepříjemnosti často řeší. „Jednou se mi dokonce stalo, že mi na ministerstvu vnitra zapřeli moje podání. Posílal jsem to ale jako klasický dopis, takže už nezjistím, jestli došlo k pochybení pošty, nebo ministerstva,“ říká s tím, že by si kvůli podobným situacím přál mít vlastní datovou schránku.

Vlastní datová schránka

Právě ta ho přivedla k myšlence, že by se mohl stát dospělým už v šestnácti letech. „Paní ombudsmanka (Anna Šabatová – pozn. red.) mi na základě mého podnětu poradila, ať si požádám o plnou svéprávnost,“ vysvětluje Čech.

Jak svéprávnost definuje občanský zákoník:

§ 37 Přiznání svéprávnosti

(1) Navrhne-li nezletilý, který není plně svéprávný, aby mu soud přiznal svéprávnost, soud návrhu vyhoví, pokud nezletilý dosáhl věku šestnácti let, pokud je osvědčena jeho schopnost sám se živit a obstarat si své záležitosti a pokud s návrhem souhlasí zákonný zástupce nezletilého. V ostatních případech soud vyhoví návrhu, je-li to z vážných důvodů v zájmu nezletilého.

(2) Za podmínek stanovených v odstavci 1 soud přizná nezletilému svéprávnost i na návrh jeho zákonného zástupce, pokud nezletilý s návrhem souhlasí.

§ 33

(1) Udělí-li zákonný zástupce nezletilého, který nenabyl plné svéprávnosti, souhlas k samostatnému provozování obchodního závodu nebo k jiné obdobné výdělečné činnosti, stává se nezletilý způsobilý k jednáním, jež jsou s touto činností spojena. K platnosti souhlasu se vyžaduje přivolení soudu.

(2) Přivolení soudu nahrazuje podmínku určitého věku, je-li stanovena pro výkon určité výdělečné činnosti jiným právním předpisem.

Stát se úředně dospělým není ale úplně jednoduché, ačkoli samotný proces u soudu může být trvat pouhých patnáct minut. Tak se stalo v případě gymnazisty Jiřího Diblíka z Vysokého Mýta, který chtěl začít dlouho před dosažení plnoletosti podnikat na vlastní pěst.

Stěžejní jsou předpoklady pro přiznání svéprávnosti. „Soud návrhu vyhoví, pokud nezletilý dosáhl věku šestnácti let, pokud je osvědčena jeho schopnost sám se živit a obstarat si své záležitosti a pokud s návrhem souhlasí zákonný zástupce nezletilého. V ostatních případech soud vyhoví návrhu, je-li to z vážných důvodů v zájmu nezletilého,“ stojí v občanském zákoníku.

Mladý aktivista si ale věří. Má za sebou totiž silnou podporu od Nadačního fondu proti korupci. „Jakub Čech i přes své mládí vyniká svojí orientací ve veřejném prostoru jako málokterá svéprávná osoba. Jak už mnohokrát dokázal, zvládne vyhledat a i interpretovat příslušné zákony, napsat kvalitní trestní oznámení či přitlačit na radnici, aby neplýtvala veřejnými penězi,“ uvádí ředitelka organizace Linda Majerová.

Protikorupční fond mu chce navíc pomoci u soudu s tím, že je soběstačný a dokáže se uživit. „Do budoucna jsme otevřeni bližší spolupráci s Jakubem, což jsme doložili i příslušným stanoviskem pro úřady,“ dodává ředitelka. Text, který má redakce k dispozici, představuje Čecha mimo jiné jako člověka schopného dobře se orientovat v legislativě. „Rozhodli jsme se mu proto pomoci se získáním plné svéprávnosti, aby tak mohl využívat další důležité nástroje, o kterých spousta osob, které již svéprávné jsou, nemá ani potuchy,“ míní Majerová.

Opatrovníka nepotřebuji, říká aktivista

Jenže ani tato epizoda v Čechově příběhu o boji s úředníky není bez překážek. „Řízení je nyní ve fázi, že Okresní soud vydal usnesení, kterým mi stanovil opatrovníka, kterým je magistrát, a to i přesto, že se v těchto řízeních opatrovník nestanovuje,“ říká Čech, který se proti takovému kroku, stejně jako magistrát, odvolal. Jestli i toto dokazuje, že se má mladý aktivista stát plnoletým, soud teprve rozhodne.

Nemyslím si, že na tom, být aktivistou, je něco hanlivého, říká Jakub Čech
Patnáctiletý aktivista Jakub Čech

Sám Čech ale nepochybuje o tom, že k tomu má všechny předpoklady. Dokazuje to například výčtem svých pracovních zkušeností. „Navrhovatel absolvoval několik brigád. První výdělek měl už v jedenácti letech, kdy mu ministerstvo práce a sociálních věcí udělilo výjimku pro pracovněprávní vztah,“ stojí v dokumentu adresovaném prostějovskému soudu.

V Česku nejde o výjimečnou žádost. Například jen v loni soudy vyhověly ve všech jednadvaceti případech, v roce 2014 pak jediný ze sedmnácti žadatelů neuspěl. I letos se čerstvě šestnáctiletí stali oficiálně dospělými. Čech by byl čtvrtým úspěšným žadatelem v pořadí. Soud může také se souhlasem rodičů nezletilému přiznat práva pouze pro účely podnikání. V roce 2014 s takovou žádostí uspělo šest ze sedmi žadatelů, o rok později už jen pět z devíti.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení
TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení

Díky digitální video chůvičce do auta už se nemusíte otáčet směrem k vaší ratolesti a můžete se věnovat bezpečnému řízení.