Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dostal do cely žháře z Vítkova. Teď končí kvůli výhrůžkám

Michal Mazel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Mazel | foto: www.propolice.cz

PRAHA Jeden z nejuznávanějších znalců na extremismus Michal Mazel končí. A tvrdí, že místo samostatných expertů by projevy nesnášenlivosti měla do budoucna hodnotit spíše odborná pracoviště.

Pomohl svým znaleckým posudkem dostat za mříže vítkovské žháře, kteří zápalnými lahvemi zaútočili na domek Romů ve Vítkově. Vypovídal jako svědek Nejvyššího správního soudu, který rozpustil Dělnickou stranu.

Teď Michal Mazel jako soudní znalec končí. „Nebaví mne si číst o sobě na internetu, čím mám dostat po hlavě či že jsem lakotný Žid, co k chanuce dostane černou mambu,“ uvedl Mazel na svém blogu.

ČTĚTE TAKÉ:

Reagoval tak na námitku z podjatosti, kterou podala Lucie Šlégrová, členka Dělnické strany sociální spravedlnosti. Viní ho mimo jiné z toho, že by neměl kvůli svému židovskému původu dělat znalce v soudním procesu, kde je obžalována.

„Myslím, že praxe samostatných znalců na extremismus je neudržitelná. Na každého se vždy vrhnou. Spíše by bylo lepší využívat znalecké posudky různých expertních pracovišť v oboru historie a politologie,“ vzkázal LN Mazel.

Není totiž jediný, kdo skončil jako znalec na extremismus znechucený. Své si užil před třemi lety i Miroslav Mareš. Opakovaně mu kvůli jeho činnosti chodily výhrůžky. To ho mimo jiné vedlo k tomu, že poslal na ministerstvo spravedlnosti rezignační dopis, v němž napsal, že do budoucna už posudky na trestné činy spjaté s krajní pravicí či levicí zpracovávat nechce.

Justice pak narychlo sháněla náhradu. Nyní úředníci tvrdí, že nedostatkem znalců netrpí. Policie to však vidí jinak. „Přivítali bychom, kdyby nabídka byla větší, soudních znalců opravdu není mnoho, spočítáme je na prstech ruky,“ řekl LN mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Stejný názor má i Mareš, který v současnosti působí na Masarykově univerzitě, „Pokud zákonodárci trvají na tom, aby určité věci byly stíhány, tak si myslím, že je znalců málo. Bylo by potřeba jich v každém kraji několik. Když je znalců málo, jsou v centru pozornosti extremistů,“ myslí si Mareš.

To pak vede k nepřímým atakům jako v případě Mazla. Oslovení experti označují námitku, kterou podala Šlégrová, za nehoráznost. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský dokonce naznačil, že její obhájce by měl přijít o místo. „Být předsedou advokátní komory, tak bych takového advokáta doživotně vyškrtl ze seznamu advokátů,“ říká Rychetský.

A podobně se vyjadřují i další experti. Podle Karla Bačkovského, zástupce ředitele odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra, obhájce zneužívá procesních práv. „Logika podání mně připomíná logiku norimberských zákonů,“ míní Bačkovský.

Další informace o kauze naleznete ve středečních LN.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!