Středa 24. února 2021svátek má Matěj 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Revizor mu ze msty vypsal falešnou pokutu. Spravedlnosti se domohl až u soudu

Kontrola jízdenek v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kontrola jízdenek v Praze. | foto: Lidové noviny

PRAHA Začalo to dobrým skutkem a skončilo exekucí ve výši 24 tisíc korun. Nyní se ale Ondřej P. dočkal nápravy. Vyhrál soudní spor s pražským revizorem, který mu před pěti lety vypsal falešnou pokutu. Revizorovi uložil Obvodní soud pro Prahu 8 podmíněný trest a povinnost uhradit soudní náklady a exekuci spojenou s pokutou.

Příběh, který Ondřej P. popsal serveru Lidovky.cz, začíná na podzim roku 2008. Šel tehdy od kamaráda po pražské Výtoni, když uviděl rvačku. "Dva muži bili třetího, který už se ani moc nebránil. Měl bágl na zádech a v ruce igelitku s houbami. Zavolal jsem policisty, protože nejsem zrovna rváčská figura," popsal tehdejší incident.

Záhy se ukázalo, že se jedná o dva revizory a černého pasažéra. "Nahlásil jsem se jako svědek pro případné trestní oznámení či podobné věci," uvedl Ondřej P. s tím, že právě toto rozhodnutí odstartovalo následné potíže. 

"Když si ode mě totiž policisté vzali občanku a diktovali mé údaje do vysílačky, tak si je poznamenal i jeden z přítomných revizorů. A čtyři dny na to mi vystavil falešnou pokutu na úplně jiném konci města," řekl Ondřej P. serveru Lidovky.cz. Jenže toto vše se dozvěděl až o několik měsíců později a po doslova detektivním pátrání.

Práce pro detektiva

"Já jsem o tom samozřejmě neměl vůbec tušení. Až v roce 2010 mi přišla exekuce na 24 tisíc. Tak se stalo, že jsem se dozvěděl, že dlužím dopravnímu podniku nějakou pokutu. Zaplatil jsem tedy exekuci a začal zjišťovat, o co jde," pokračuje Ondřej P. . Podle něj nejde v Praze o zdaleka ojedinělý případ.

ČTĚTE TAKÉ:

Z elektronické pošty nejprve zjistil, že v době, kdy měl dostat pokutu, posílal pracovní maily. "Takže jsem těžko mohl být na druhém konci města," vysvětluje Ondřej P.. Vrtalo mu to tedy hlavou, až si uvědomil, že čtyři dni před tím, než měl pokutu dostat, byl svědkem oné rvačky na Výtoni. A v tu chvíli mu to začalo docházet.

"Získal jsem policejní protokol z toho zásahu v roce 2008 a dostal se tak ke jménům revizorů, kteří tam byli. A na dopravním podniku jsem pak zjistil, že jeden z nich má přesně to stejné číslo, jaké bylo uvedené u falešné pokuty," popisuje. Neváhal tedy a podal na dotyčného revizora trestní oznámení. "Kupodivu spravedlnost jednou zafungovala a předevčírem (ve středu) byl odsouzen za porušování cizích práv. Dostal devět měsíců s 18měsíční podmínkou."

Usvědčil ho i policista

Přestože si Ondřej P. myslí, že měl být revizor potrestán také za zneužití osobních údajů, je s verdiktem spokojený. Revizor mu musí zaplatit exekuci a také soudní poplatek za obnovu řízení, celkově 29 tisíc korun.

Revizor u soudu vinu nepřiznal. "Samozřejmě zatlouká. Vypovídal ale ještě další muž, kterého měli pokutovat spolu se mnou. A jeho také skutečně pokutovali. Ten muž ale u soudu jasně řekl, že z autobusu vytáhli jenom jeho. A verzi revizora vyvrátil i policista, který měl údajně na místě zkontrolovat moji totožnost," líčí Ondřej P. průběh ze soudního líčení.

ČTĚTE TAKÉ:

Je přesvědčený, že není zdaleka jediný, komu se něco takového přihodilo. Revizoři mají totiž velmi dobrý důvod se podobných leváren dopouštět. "To je jasný, proč to dělají. Mají z udělených pokut peníze," uvádí. "Můj případ ale ukazuje, že je možné se domoci spravedlnosti. Doufám, že to bude inspirace i pro ostatní falešně pokutované lidi," říká Ondřej P..

Pokuty v číslech

Muž, který vyhrál soud s revizorem, tvrdí, že pražští revizoři mají k ukládání falešných pokut velmi dobrý důvod. Každá pokuta pro ně totiž znamená peníze navíc.

Bonus pro revizory za chycení "černých pasažérů":

  • 100 Kč - pokud dotyčný zaplatí pokutu na místě
  • 125 Kč - pokud dotyčný zaplatí pokutu do 15 dnů
  • 40 Kč  - pokud pasažér nezaplatí pokutu ani do 15 dnů

Průměrná měsíční mzda revizorů: 30 000 Kč 

  • Počet udělených pokut v roce 2012: 280 000
  • Utržená suma: 133 milionu Kč
  • Změna od 1. 1. 2014: Pražský dopravní podnik zvýší pokutu za jízdu načerno z 1000 Kč na 1500 Kč. Kdo zaplatí na místě nebo do 15 dnů, vyjde ho prohřešek na 800 Kč.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...