3. března 2013 20:41, aktualizováno  20:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dotace často končily u místních politických špiček, odtajnili auditoři z Bruselu

České bankovky – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České bankovky – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA České úřady před několika dny dostaly z Evropské komise finální audit, který potvrdil, že se evropské dotace v Ústeckém a Karlovarském kraji rozdělovaly netransparentně. Audit zároveň odtajnil, kvůli jakým projektům, které schválilo vedení Regionálního operačního programu Severozápad (ROP SZ), přijdou oba regiony o zhruba 2,5 miliardy korun.

Píše to server Aktuálně.cz. Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob večer řekl, že úřad se k situaci vyjádří zřejmě v pondělí. Bruselští auditoři zkontrolovali 12 vybraných projektů, u nichž odhalili, že na ně mělo přitéct o 640 milionů korun méně, než jim bylo schváleno.

ČTĚTE TAKÉ:

Dotace podle serveru v těchto případech často končily u firem s vazbami na místní politické špičky, nebo v nichž přímo členové ČSSD či ODS usedali. Navíc i Brusel si všiml toho, že při losování veřejných zakázek na severozápadě Čech až příliš často vyhrávají ty samé společnosti.

Rekonstrukce silnic a škol

Mezi 12 projekty, které si kontroloři z Bruselu vybrali a na něž tekly peníze z Evropské unie, jsou většinou rekonstrukce silnic či škol.

Podle serveru krajští politici celou dobu vlastní chyby odmítali, rozsáhlý dokument ale ukázal na řadu vážných nedostatků. "Úřad regionální rady a ministerstvo financí nedokázaly odhalit chyby zvláště v oblasti veřejných zakázek a výběru projektů ke spolufinancování, nebo nedokázaly některá zjištění opravit," píší kontroloři v závěru auditu. Auditoři také zjistili, že v některých případech došlo ke střetu zájmů.

Bylo třeba běžné, že ti, kdo hodnotili projekt, seděli i v komisi při výběrovém řízení. Výjimkou ani nebylo, že firmy místních členů ODS nebo ČSSD o dotace žádaly. Přitom ti, kdo projekty hodnotili, byli v poslední fázi jejich spolustraníci, kteří byli vybíráni na základě politické nominace, dodává server.

ROP Severozápad je nyní na rozcestí - buď oba kraje částku okolo 2,5 miliardy korun zaplatí, nebo dotační program skončí. Na rozhodnutí mají už jen několik týdnů. V opačném případě se však může ještě čerpání dotací znovu nastartovat.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!