Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Dotek věřícího Tomáše

Česko

Za několik posledních let se pozice katolického kněze a profesora Tomáše Halíka mezi věřícími a sympatizanty přece jen změnila. Z tajného svatého vysokoškoláků a intelektuálů, kteří jinak o církev nezavadili, se stal v očích mnoha fanoušků někým bývalým, inteligentním doplňkem společenského života, který už vyšel z módy a vodu s ním honí jen několik dezorientovaných, co zaspali dobu. Přispělo k tomu i to, jak od roku 2002 s vieweghovskou pravidelností vydává rok co rok alespoň jednu knihu. Nějak poztrácel svým zveřejňování fluidum farářské intimity i revoluční šmak cigarety vykouřené o přestávce na školním záchodku. Halík se trochu okoukal.

Nová kniha Dotkni se ran s podtitulem Spiritualita nelhostejnosti vlastně také dokola opakuje a rozvíjí jeho ideu, zvulgarizovanou do stručnosti třeba takto: Nevěřící neexistují, stačí vysvětlit a říci to podstatné, setřít prach ze zašedlých obrazů a pak už se člověk s Bohem nemohou minout. Bez tohoto setkání není člověk člověkem... Polemika s ateismem a fundamentalistickou vírou je rozhodně to, na co má autor největší přirozenou energii.

Tomáš Halík je jako evangelizátor příjemný společník. Nehuláká, nečouhá mu sláma z bot, není nesrozumitelný, má nesporné pedagogické vlohy a zkušenosti. Jako „teologický Grygar“ se co nejpopulárněji snaží popsat subtilní konstrukce věroučných pojmů, jako je učení o Trojici či smysl úcty k Nejsvětějším srdci Ježíšovu. Vrací co nejsrozumitelněji do společnosti pojmy „smrt Boha“, „teologie kříže“, „ateismus bolesti“. Pomáhají mu přitom všichni jeho oblíbenci, známí z předchozích knížek (Nietzsche, Luther, Rahner, Wojtyla, Lévinas...) a do debaty přivádí i jména nová. V Dotkni se ran je to především irský filozof Richard Kearney, chorvatský teolog Miroslav Volf nebo Zuzana Svobodová a její kniha Nelhostejnost.

Rozhledem po současném náboženském dění jsou Halíkovy knihy vždy obohacující. Čtenář se tu neprodírá zaprášenou teologickou knihovnou minulosti, jazyk odpovídá jeho moderní zkušenosti. Ta podle Tomáše Halíka rozhodně nedokáže potřebu metafyzického přesahu z člověka vymazat. Pokud ji v sobě neobsadí Boží osobou, s níž povede celoživotně dospělý dialog, zabere si uvolněný prostor pro sebe většinou něco velmi nebezpečného. Takzvaní nevěřící mívají problém s tím, že dostatečně nerozumějí tomu, co jim víra nabízí. Takzvaní věřící se zas často potýkají se svou vlastní dospělostí a jistou zabedněností, jimiž je utloukla představa o tom, jak se má správně věřit. Jsou schopni se týrat nesmysly a přehlížet podstatné. Tomáš Halík už dávno utekl od provinčních církevních žabomyších půtek. Věřící však ve svých knížkách kvůli nevěřícím nevynechává. Radí jim ale nepříjemné věci: Chcete-li mít víru živou, musíte být pořád na cestě. Zabydlenost vás připraví o živé, nelhostejné srdce.

V Dotkni se ran se Tomáš Halík pustil zatím asi nejvíc ze svých knih do teologické osvěty. Krásně vypravená kniha, s reprodukcemi Křížové cesty Mikuláše Medka, proto ve svých nejpovedenějších pasážích možná ukazuje východisko z bludného kruhu každoročního vydávání duchovního bestselleru. Mohl by to být autorský výbor z aktuálních textů světových náboženských a společenských myslitelů nebo pokus o systematičtější teologickou popularizaci. Láká takové pole neorané i přesto, že by to znamenalo citelný pokles prodaných výtisků?

***

VYŠLO ČESKY Dotkni se ran Tomáš Halík Vydalo Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2008. 224 strany.

Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč