17. dubna 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Doufám, že mu Češi odpustí, přeje si režisér Grossova portrétu

Stanislav Gross | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stanislav Gross | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA V dokumentárním cyklu Expremiéři se Stanislav Gross českému národu omluvil za to, že ho zklamal. Režisér jeho portrétu Jan Látal doufá, že mu lidé nyní najdou sílu odpustit.

„Všem, kteří jste mi důvěřovali a měli pocit, že jsem vás zklamal, se omlouvám. Cítím, že je zapotřebí, aby to zaznělo, aby to šlo ven,“ zaznělo tehdy v dokumentu z úst expremiéra Grosse.

Režisér jeho portrétu doufá, že mu Češi odpustí. „Smrt vše uzavírá. Myslím, že teď je nejlepší příležitost k tomu mu odpustit. Dokonce i ti lidé, kteří ho v dokumentu chtěli pověsit na šibenici, tak teď možná trochu zpytují svědomí - tedy v to doufám,“ tvrdí Látal.

Smrt Grosse prý pro něj byla šok. „I když jsme o tom věděl, tak jsem tou zprávou ohromen. Když někdo umře, nastane chvíle, kdy na něj myslíte,“ dodává.

Během natáčení dokumentu Látala překvapila expremiérova upřímnost. „Je to vlastně takový paradox, neboť měl to své heslo ‚myslím to upřímně‘. Nejvíc mě však tehdy překvapilo, když se přiznal k tomu, že je věřící,“ vzpomíná režisér.

Grossova smrt podle režiséra dovysvětluje kontext filmu. „Když víte, že máte před sebou několik měsíců života, tak už nemusíte hrát žádné hry, můžete vše odhodit. Teď už je myslím všem jasné, že na nás Stanislav Gross nic nehrál,“ dodává Látal.

Kondolence

jzlJakub Zelenka

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.