Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Doufám, že od dalších hejtmanů dostanu tank a atomovou ponorku, žertoval Zeman

Česko

  17:28aktualizováno  21:58
PRAHA - To, že Miloš Zeman dostal od Martina Půty, hejtmana Libereckého kraje, samopal Sudajev, je podle hejtmana proto, že prezident je milovník historie. Odmítl souvislost s nedávným Zemanovým výrokem, že jednou z možností, jak se zbavit volených zástupců, je samopal.

Prezident Zeman se znehodnoceným samopalem, který dostal darem od libereckého hejtmana Martina Půty. foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

Na setkání se Zemanem přišel muž s revolverem

Policie našla revolver u jednoho z lidí mířících na čtvrteční setkání občanů s prezidentem Milošem Zemanem v Tanvaldu. Uvedla to na základě informací policie televize Nova. Bližší informace policie k ozbrojenému muži nesdělila. "Měl u sebe revolver. Nicméně se do blízkosti chráněné osoby nedostal. V rámci našich filtrů jsme toho člověka odhalili," řekl televizi k muži se zbraní ředitel krajské policie Vladislav Husák. Nic bližšího Husák neuvedl.

Hejtman Půta spolu s prezidentem Zemanem a s asistencí tiskového mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka odpovídal v pátek na dotazy na tiskové konferenci v Liberci. Ta byla svolána při příležitosti prezidentovi návštěvy Libereckého kraje.

Zeman dostal samopal, podle Ovčáčka jako narážku na kalašnikov. Hejtman to popírá

Hejtman Půta podle svých slov nečekal, že se fotografie se Zemanem držícím samopal dostane na veřejnost. Snímek přitom ještě v den předání daru (ve středu) sdílel prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na twitterovém účtu.

Půta několikrát zopakoval, že samopal je nefunkční a on sám je odpůrcem zbraní. „Samopal jsem původně sám dostal jako dar, ale nedokázal jsem ho náležitě ocenit,“ řekl hejtman. Předal ho tedy Zemanovi, jelikož prezident má zájem o historii 2. světové války. „Autentický sovětský samopal tedy dokáže více ocenit,“ uvedl Půta.

Vyzbrojen pro prezidentskou funkci

Prezident k tomu poznamenal, že při návštěvě krajů byl již obdarován chodským čakanem. „Do budoucna tedy od ostatních hejtmanů očekávám tank a atomovou ponorku. Poté bych se cítil dostatečně vyzbrojen na vykonávání své politické funkce,“ podotkl Zeman.

Církev už nechce Jiřský klášter, tvrdil Zeman. Vše ale běží podle plánu

Náboženská matice se vzdala nároků na Jiřský klášter na Pražském hradě, řekl prezident Miloš Zeman. Narušilo to proto podle něho jednání o dohodě mezi zástupci Hradu a církve o majetkovém narovnání. Podle dobře informovaného zdroje ČTK ale v pátek dopoledne pracovníci Hradu obdrželi od církve konečné návrhy smluv, které odpovídají původní dohodě, obsahují tedy i předání Jiřského kláštera. Hrad s církví podepsal v létě memorandum, podle kterého měly být v lednu podepsány smlouvy o převedení dvou nemovitostí patřících Pražskému hradu do majetku církve, která by se na oplátku vzdala nároků na další hradní budovy. V avizovaném termínu se ale dohodu nepodařilo připravit a termín byl posunut na dnešní den. Podle Zemana Hrad předpokládal podepsání smluv příští týden.

Zeman po teroristickém útoku v pařížském koncertním sálu Bataclan změnil názor na držení zbraní. Zatímco dříve byl přesvědčen, že je příliš riskantní snad jen s výjimkou myslivců, dnes už ho neodmítá. Při útoku v pařížském koncertním sálu Bataclan zavraždili loni v listopadu při rockovém koncertu teroristé 89 lidí.

„Když v tom hudebním klubu vraždili, dva, tři teroristé, maximálně čtyři, a zavraždili několik desítek osob, tak jsem si říkal, kdyby tam byl chlap, který umí zacházet s pistolí, protože se samopalem by ho asi nevzali, tak by to možná dopadlo trochu jinak,“ vysvětlil změnu svého postoje prezident.

Hrad přepracoval smlouvu o vydávání dětí

Už Churchill podle Zemana říkal, že názory nemění jen idiot. „A já jsem svůj názor změnil na základě konkrétního faktu. Pokud povraždíte desítky lidí, pak možná toto držení zbraní by alespoň zmírnilo tyto vraždy,“ uvedl. Pokud by podle něj samozřejmě ten člověk byl duševně příčetný a pokud by s tou pistolí opravdu uměl zacházet. „A pokud by se vůbec dostal dovnitř, protože by ho neodhalil detekční rám,“ řekl Zeman.

Během tiskové konference se prezident vyjádřil i k dalším tématům. Jedním z důležitějších byl návrh prezidentské smlouvy mezi Norskem a Českem ve věci vydávání dětí. Nová verze dohody odstraňuje nedostatky, které měla první verze, uvedl Zeman. K ní měli právníci ministerstva zásadní výhrady, mluvili o rozporu s mezinárodními smlouvami a zásadami mezinárodního práva. Podle ministerstva zahraniční smlouvy nyní analyzují právníci.

Zaorálek popřel, že by se se Zemanem dohodl na smlouvě s Norskem

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) popřel, že by se již dohodl s prezidentem Zemanem na znění návrhu smlouvy mezi Českou republikou a Norskem o vydávání dětí.

"Tento návrh neřeší vydávání dětí, ale spíše spolupráci orgánů sociálně právní ochrany dětí v řízeních na jejich ochranu. Je tedy otázkou, jaký by taková smlouva měla smysl. Zároveň samozřejmě stále platí splnění základní podmínky, že s takovým návrhem by musela vyslovit souhlasit i druhá strana, tedy Norsko," uvedl ministr zahraničí. Více zde:

Zeman přišel s prvním návrhem smlouvy v lednu v reakci na několik případů, kdy norské úřady odebraly děti s českým občanstvím rodičům. Prezident zatím nechtěl specifikovat podrobnosti nového návrhu, protože ty se podle něj zveřejňují až ve chvíli, kdy je smlouva podepsána.

„Věřím, že to je další krok, který odstraňuje některé námitky, které byly vzneseny proti první verzi této smlouvy,“ uvedl Zeman. Jednání s Norskem podle něj budou dlouhá a komplikovaná. „Myslím si, že smlouva může plnit preventivní funkci, aby nedocházelo k opakování situace, co nastala u dětí manželů Michalákových,“ řekl Zeman na tiskové konferenci v Jilemnici.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!