Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 22 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

'Dovednosti Štětinovy statisícové milenky? Práci spíše ztěžovala'

Romana Jochová a Zdeněk Štětina.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Romana Jochová a Zdeněk Štětina. | foto: Facebook

PRAHA Server Lidovky.cz získal detaily k případu exředitele středočeského krajského úřadu Zdeňka Štětiny, k němuž hejtmanství oficiálně mlčí. Kvůli vysvětlení angažmá milenky Romany Jochové a navýšení odměn pro její firmu si ještě nedávno exředitele, pravou ruku hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD), zavolal finanční výbor.

Podle tajného zápisu není jasné, co přesně Jochová na úřadě dělala. Moc toho ale zjevně nebylo. Úředníci ze Středočeského kraje s ní nechtěli spolupracovat, protože jim prý akorát přidělávala práci. Přesto dostala přidáno a brala víc, než zaměstnanci ze stejného oddělení.

Server Lidovky.cz na případ upozornil letos v únoru. Tehdejší ředitel úřadu Středočeského kraje Štětina se dostal do střetu zájmů, loni v lednu podepsal dodatek pro firmu A Royal Service, kde jako ředitelka pracuje jeho milenka Romana Jochová. Za ostrahu tak kvůli tomu úřad měsíčně platí 72 tisíc korun navíc, celkem 323 tisíc korun měsíčně.

ČTĚTE TAKÉ:


Jochové navíc kraj loni poslal 290 tisíc korun, v lednu a únoru 20 tisíc, po zbytek roku potom 25 tisíc korun měsíčně. Když se server Lidovky.cz dotazoval, co pro něj dělala, mluvčí Nicole Mertinová neodpověděla. Mlčeli navíc i Štětina s Jochovou. Jenže v půlce března si dnes již bývalého ředitele krajského úřadu pozvali na kobereček členové finančního výboru a před nimi již mlčet nemohl. Redakci se podařilo získat zápis z inkriminovaného jednání. Lze z něj vyčíst, že na něm panovala dusná atmosféra. Štětinova obhajoba milenky členy výboru zjevně neuspokojila.

Štětina ji vzal pod ochranu

Jochová spolupracovala s krajem od 1. ledna 2013 na dohodu o pracovní činnosti, práci ji nejdříve zadával vedoucí oddělení grantů Jan Kratochvíl a odměny potvrzoval šéf Odboru regionálního rozvoje Oldřich Vytiska. Ale po měsíci si ji pod svá křídla náhle bere přímo Štětina a v březnu 2013 jí zvyšuje odměnu o 5 tisíc korun měsíčně na 25 tisíc korun.

Kraj se o Štětinu postaral

Štětina pod tlakem kupících se problémů začátkem března rezignoval, i přes zdrcující kritiku se o něj kraj postaral. Povede Domov Velvary, příspěvkovou organizaci Středočeského kraje. Podezřelé jsou i okolnosti, za nichž Štětina místo získal. Server Lidovky.cz měl informace o jeho novém angažmá hned po jeho odchodu z hejtmanství. Štětina se ale brání, že si přihlášku podal až 19. března. 

Právě to chtěl mimo jiné výbor vysvětlit. "Předsedkyně Zuzana Nekovářová se dotazovala, z jakého důvodu došlo k navýšení odměny. Zdeněk Štětina odpověděl, že se jednalo o náročnější práci," stojí v dokumentu, který má server Lidovky.cz k dispozici. Jenže ani finanční výbor se nedozvěděl, co konkrétně po celý rok Jochová dělala.

Moc toho zřejmě nebylo, její přímý nadřízený ji viděl jedinkrát, kolegové-úředníci si s ní odmítali dělit agendu. "Vedoucí oddělení grantů Jan Kratochvíl uvedl, že se s Romanou Jochovou setkal jen jednou, ačkoliv jí původně měl přidělovat práci. Podle něj nepracovala v budově úřadu, ale doma. Dále uvedl, že se s ní projektoví manažeři nechtěli o práci dělit, protože jim to nepřinášelo žádný užitek, spíše jim práci ztěžovala," vykreslil na schůzi nadřízený "dovednosti" Jochové.

Podivil se i nad tím, že práci i odměny jeho podřízené zadával přímo ředitel úřadu. "Dále sdělil, že hladina odměňování Jochové je zcela neadekvátní oproti tomu, jaké ohodnocení mají pracovníci oddělení grantů," píše se v zápisu z jednání výboru. Kratochvíl si také postěžoval, že když žádal o navýšení počtu zaměstnanců pro své oddělení, rada kraje mu žádost zatrhla.

Jochová navíc podle něj nedoložila kvalifikaci pro práci, za níž dostala bezmála 300 tisíc korun z veřejné kasy. S tím ostatně beze zbytku souhlasili i členové výboru. Z předložených smluv podle nich není jasné, jaké její dovednosti byly pro kraj přínosem. Štětina pak uvedl, že část roku jeho milenka pracovala pro Odbor školství mládeže a sportu, kde pomáhala s přípravou vzdělávacího projektu. Od nového roku s ní kraj spolupráci ukončil.  

Věrohodně nevysvětlil ani dodatek

Štětina věrohodně nevysvětlil ani dodatek, jímž navýšil odměny pro firmu Jochové A Royal Service. "Odpověděl, že se jednalo o částku, která byla v kompetenci ředitele," uvádí dokument. Členům výboru k navýšení předložil materiály, jenže ty je neuspokojily, jelikož podle nich je nelze ověřit. 

Barbora Adamová v předvolební debatě ČT ze Středočeského kraje

Barbora Adamová v předvolební debatě ČT ze Středočeského kraje

Server Lidovky.cz nedávno informoval o dalším těžko uvěřitelném případu z doby Štětinova šéfování úřadu Středočeského kraje, který je navíc nápadně podobný kauze Jochové. Zařídil místo další úřednici Barboře Adamové. Později ji dokonce umožnil pracovat z domova a na čtyři měsíce dostala k dispozici služební auto. Výsledky práce? Téměř žádné, z auditu naopak vyplynulo, že docházku si Adamová nechala falšovat.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Vyhrajte O2 Smart Box a 5 voucherů na O2 TV na půl roku zdarma
Vyhrajte O2 Smart Box a 5 voucherů na O2 TV na půl roku zdarma

Přejděte na nejvyšší rychlost internetu a užijte si tak například streamování videí v té nejlepší kvalitě. S výhrou od O2 – moderním modemem Smart...