Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Dovednosti Štětinovy statisícové milenky? Práci spíše ztěžovala'

Česko

  6:00
PRAHA - Server Lidovky.cz získal detaily k případu exředitele středočeského krajského úřadu Zdeňka Štětiny, k němuž hejtmanství oficiálně mlčí. Kvůli vysvětlení angažmá milenky Romany Jochové a navýšení odměn pro její firmu si ještě nedávno exředitele, pravou ruku hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD), zavolal finanční výbor.

Romana Jochová a Zdeněk Štětina. foto: Facebook

Podle tajného zápisu není jasné, co přesně Jochová na úřadě dělala. Moc toho ale zjevně nebylo. Úředníci ze Středočeského kraje s ní nechtěli spolupracovat, protože jim prý akorát přidělávala práci. Přesto dostala přidáno a brala víc, než zaměstnanci ze stejného oddělení.

Server Lidovky.cz na případ upozornil letos v únoru. Tehdejší ředitel úřadu Středočeského kraje Štětina se dostal do střetu zájmů, loni v lednu podepsal dodatek pro firmu A Royal Service, kde jako ředitelka pracuje jeho milenka Romana Jochová. Za ostrahu tak kvůli tomu úřad měsíčně platí 72 tisíc korun navíc, celkem 323 tisíc korun měsíčně.

ČTĚTE TAKÉ:

Jochové navíc kraj loni poslal 290 tisíc korun, v lednu a únoru 20 tisíc, po zbytek roku potom 25 tisíc korun měsíčně. Když se server Lidovky.cz dotazoval, co pro něj dělala, mluvčí Nicole Mertinová neodpověděla. Mlčeli navíc i Štětina s Jochovou. Jenže v půlce března si dnes již bývalého ředitele krajského úřadu pozvali na kobereček členové finančního výboru a před nimi již mlčet nemohl. Redakci se podařilo získat zápis z inkriminovaného jednání. Lze z něj vyčíst, že na něm panovala dusná atmosféra. Štětinova obhajoba milenky členy výboru zjevně neuspokojila.

Štětina ji vzal pod ochranu

Jochová spolupracovala s krajem od 1. ledna 2013 na dohodu o pracovní činnosti, práci ji nejdříve zadával vedoucí oddělení grantů Jan Kratochvíl a odměny potvrzoval šéf Odboru regionálního rozvoje Oldřich Vytiska. Ale po měsíci si ji pod svá křídla náhle bere přímo Štětina a v březnu 2013 jí zvyšuje odměnu o 5 tisíc korun měsíčně na 25 tisíc korun.

Kraj se o Štětinu postaral

Štětina pod tlakem kupících se problémů začátkem března rezignoval, i přes zdrcující kritiku se o něj kraj postaral. Povede Domov Velvary, příspěvkovou organizaci Středočeského kraje. Podezřelé jsou i okolnosti, za nichž Štětina místo získal. Server Lidovky.cz měl informace o jeho novém angažmá hned po jeho odchodu z hejtmanství. Štětina se ale brání, že si přihlášku podal až 19. března. 

Právě to chtěl mimo jiné výbor vysvětlit. "Předsedkyně Zuzana Nekovářová se dotazovala, z jakého důvodu došlo k navýšení odměny. Zdeněk Štětina odpověděl, že se jednalo o náročnější práci," stojí v dokumentu, který má server Lidovky.cz k dispozici. Jenže ani finanční výbor se nedozvěděl, co konkrétně po celý rok Jochová dělala.

Moc toho zřejmě nebylo, její přímý nadřízený ji viděl jedinkrát, kolegové-úředníci si s ní odmítali dělit agendu. "Vedoucí oddělení grantů Jan Kratochvíl uvedl, že se s Romanou Jochovou setkal jen jednou, ačkoliv jí původně měl přidělovat práci. Podle něj nepracovala v budově úřadu, ale doma. Dále uvedl, že se s ní projektoví manažeři nechtěli o práci dělit, protože jim to nepřinášelo žádný užitek, spíše jim práci ztěžovala," vykreslil na schůzi nadřízený "dovednosti" Jochové.

Podivil se i nad tím, že práci i odměny jeho podřízené zadával přímo ředitel úřadu. "Dále sdělil, že hladina odměňování Jochové je zcela neadekvátní oproti tomu, jaké ohodnocení mají pracovníci oddělení grantů," píše se v zápisu z jednání výboru. Kratochvíl si také postěžoval, že když žádal o navýšení počtu zaměstnanců pro své oddělení, rada kraje mu žádost zatrhla.

Jochová navíc podle něj nedoložila kvalifikaci pro práci, za níž dostala bezmála 300 tisíc korun z veřejné kasy. S tím ostatně beze zbytku souhlasili i členové výboru. Z předložených smluv podle nich není jasné, jaké její dovednosti byly pro kraj přínosem. Štětina pak uvedl, že část roku jeho milenka pracovala pro Odbor školství mládeže a sportu, kde pomáhala s přípravou vzdělávacího projektu. Od nového roku s ní kraj spolupráci ukončil.  

Věrohodně nevysvětlil ani dodatek

Štětina věrohodně nevysvětlil ani dodatek, jímž navýšil odměny pro firmu Jochové A Royal Service. "Odpověděl, že se jednalo o částku, která byla v kompetenci ředitele," uvádí dokument. Členům výboru k navýšení předložil materiály, jenže ty je neuspokojily, jelikož podle nich je nelze ověřit. 

Barbora Adamová v předvolební debatě ČT ze Středočeského kraje

Server Lidovky.cz nedávno informoval o dalším těžko uvěřitelném případu z doby Štětinova šéfování úřadu Středočeského kraje, který je navíc nápadně podobný kauze Jochové. Zařídil místo další úřednici Barboře Adamové. Později ji dokonce umožnil pracovat z domova a na čtyři měsíce dostala k dispozici služební auto. Výsledky práce? Téměř žádné, z auditu naopak vyplynulo, že docházku si Adamová nechala falšovat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat