11. února 2019 18:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozsudek pro dva mladíky, kteří zapálili kostel v Gutech, je pravomocný. Jejich ‚řidič‘ podal dovolání

Noční ničivý požár dřevěného kostela v Třinci-Gutech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Noční ničivý požár dřevěného kostela v Třinci-Gutech. | foto: Požáry.cz

Ostrava  Jeden ze tří mladíků odsouzených za zapálení vzácného dřevěného kostela v Třinci-Gutech na Frýdecko-Místecku podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Další dva rozsudky jsou pravomocné. Uvedl to v pondělí Český rozhlas Radiožurnál s odvoláním na mluvčí Krajského soudu v Ostravě. Dovolání podal Jakub Hurník, který v případu figuroval jako řidič a druhé dva ke kostelu dovezl. Odsouzen byl k osmiletému vězení.

Kostel Božího Těla ze 16. století byl národní kulturní památkou. Shořel předloni v srpnu. Oheň způsobil škodu přesahující 20 milionů korun, historická škoda je ale nevyčíslitelná. Krajský soud v Ostravě loni v červnu potrestal tři mladé muže za jeho zapálení tresty vězení ve výši 3,5, osm a devět let. Nejvyšší trest dostal mladý muž, co akci vymyslel.

Snímek dřevěného kostela z roku 2012.
Krajský soud v Ostravě potrestal tři mladé muže za zapálení vzácného dřevěného...

Jeden z odsouzených byl v době činu mladistvý. Hoši koupili benzin, který načerpali do čtyř plastových lahví. Když se u kostela ujistili, že na místě nikdo není, sedmnáctiletý mladík tři lahve položil k zadní stěně kostela, benzin ze čtvrté vylil na ně a kolem nich a škrtl zapalovačem. Mobilním telefonem si natáčeli, jak památka hoří.

Hurník, který měl roli řidiče, zůstal v autě. U soudu tvrdil, že své známé na místo dovezl, nevěřil prý ale, že kostel opravdu zapálí. Soud mu to neuvěřil. Řidič prý dvojici po činu nadával, ale pak od nich vzal 4000 korun za pomoc. Hurník se později přihlásil policii, která všechny tři zatkla dva dny po požáru.

Požár způsobil na mobiliáři škodu téměř 6,7 milionu korun, škoda na budově kostela byla vyčíslena na 14 milionů. Na místě shořelého kostela vznikne replika, její stavbu by z velké části měla zaplatit pojistka.

ČTK