Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dovolené v ohrožení. Na last minute zájezdy zbývá i kvůli stopce pro boeingy málo letenek

Česko

  5:00
PRAHA - Pro cestovní kanceláře začala letošní sezona rekordem. Češi si téměř polovinu letních dovolených pořídili již do konce března. Pro ty, kdo se teprve rozhodují, případně budou chtít nakoupit zájezd na poslední chvíli, to ovšem znamená, že na ně zbývá mnohem omezenější nabídka než v minulých letech.
Dovolená (ilustrační foto)

Dovolená (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Například jedna z největších cestovních kanceláří na trhu Exim Tours hlásí, že už má prodaných 45 procent kapacit. A přidává se i Firo Tour. „Rozhodně dojde k tomu, že na last minute nabídky zbude málo letenek,“ potvrzuje její mluvčí Eva Němečková.

Smartwings omezí své lety. Kvůli odstavení Boeingů 737 MAX

Situaci letos navíc komplikuje pokračující zákaz létání pro boeingy 737 MAX. Cestovní kanceláře se tak sice připravily na historicky nejsilnější sezonu, Čechy však nemají k moři jak dostat.

Největší letecký dopravce tuzemských dovolenkářů – společnost Smartwings (ovládá i České aerolinie) – minulý týden oznámila, že bude muset na léto snížit sedačkovou kapacitu o osm procent. Chybějí jí totiž letadla, která musela odstavit.

Redukce sice na první pohled vypadá jako relativně malá, jde ale o výrazné snížení počtu dosud neprodaných míst.

Exim Tours již klientům nabízí jiné termíny

„Se společností Smartwings v tuto chvíli intenzivně jednáme o dalším řešení této situace,“ říká mluvčí Čedoku Hana Součková. Cílem je zjistit, koho a jak se omezení může dotknout, a cestující případně informovat a nabídnout jim jiný termín.

Čedok proto již preventivně varuje klienty, že pokud bude napjatá situace pokračovat, bude muset škrtat zatím neprodaná místa, což omezí nabídku. „Doporučujeme, aby nikdo nespoléhal na nákup dovolené na poslední chvíli,“ podotýká Součková.

Exim Tours už části klientů nabízí jiné termíny. „Pokud bude tato situace pokračovat, může určitě dojít k dalšímu omezení letů a na léto může být o deset až dvacet procent menší kapacita, a tedy i méně nabídek krátce před odletem,“ varuje obchodní šéf Petr Kostka.

Rekordní zájem o zájezdy táhnou rostoucí mzdy a nízká nezaměstnanost. Na dovolenou k moři se tak chystají i ti, kteří dosud volno trávili jinak. Stále více lidí si pořizuje i několik leteckých dovolených v roce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!