Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Dovoz bot z Číny klesl loni o třetinu

Česko

Bruselská cla zřejmě zabrala. I tak však drtivá většina obuvi na českém trhu pochází z Číny.

BRNO Sto milionů párů bot, čili desatery boty na jednoho obyvatele Česka.

Tolik zhruba činil loňský dovoz čínské obuvi na tuzemský trh.

Někomu se toto číslo může zdát astronomicky vysoké, každopádně v roce 2008 se do České republiky z Číny dovezlo bot ještě o třetinu více. Navíc nejlidnatější země světa zůstává nadále suverénně nejmasovějším dodavatelem obuvi na české nohy.

Raději obchod než tržnici Proč ale ten výrazný pokles v loňském roce? Podle zástupců České obuvnické a kožedělné asociace je za tím jednak přísnější celní politika Evropské unie, jednak výrazně vyšší zájem českých zákazníků o kvalitnější boty.

Pro doplnění: celkový dovoz obuvi včetně zmiňovaných sto milionů čínských bot činil loni 115 milionů párů. Ve srovnání s rokem předchozím to bylo zhruba o 47 milionů párů méně. Navíc tuzemská výroba se loni snížila o desetinu na 4,5 milionu párů bot.

Samotný dovoz obuvi z Číny se několik posledních let zvyšoval pravidelně, ale mílovými kroky. Zatímco v roce 2005 se do Česka přivezlo 58,6 milionu párů obuvi, o rok později to bylo 86 milionů a v roce 2008 pak rekordních 143,6 milionu. „I přes loňský pokles na odhadovaných 100 milionů ale celková spotřeba obuvi na osobu a rok v Česku vychází na osm párů. Ne všechny boty ve skladech se ale prodají, část z nich zřejmě putuje i do dalších zemí. I podle spotřebitelského koše odhadujeme průměrnou spotřebu na čtyři páry za rok,“ řekla k tomu Vlasta Mayerová z obuvnické asociace. Zvýšená cla na dovoz usňové obuvi z Číny a Vietnamu do zemí Evropské unie platí od roku 2006.

Loni v prosinci Brusel schválil prodloužení jejich platnosti o dalších 15 měsíců. Čína na antidumpingová cla podala počátkem února stížnost u Světové obchodní organizace. Průměrná cena jednoho páru obuvi dovezeného loni z Číny do Česka byla 45 korun. Proti tomu se pár obuvi z Itálie dovážel průměrně za 534 korun.

Podle Vlasty Mayerové stojí za poklesem dovozu z Číny také změny v chování spotřebitelů. „Více se orientují na značky, na kvalitu a na to, aby obuv byla pohodlná a dobře se v ní chodilo. Spíše než syntetickou celoplastovou obuv požadují boty usňové. Dalším trendem je odklon od tržnic. Lidé si tu samou obuv raději koupí v obchodě, kde mají možnost si boty pořádně vyzkoušet a mají lepší garanci,“ řekla Mayerová.

Pokles loni nastal také u tuzemských výrobců obuvi. „Ekonomická recese se dotkla především spíše velkých firem. Výrobu například ukončila firma Novesta. Jiné, například firma Baťa v Dolním Němčí, ji omezily. Malým firmám se naopak výrobu dařilo udržet a někdy i zvyšovat. Kvůli malému objemu výroby se to ale ve statistikách neprojevilo,“ dodala Mayerová.

V Česku se podle ní vyrábí především boty s vyšší přidanou hodnotou. Firmy se orientují na dětskou, zdravotní nebo ortopedickou obuv.

Autor: