Pátek 23. července 2021, svátek má Libor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nové vedení dozorčí rady VZP. Usednou v ní členové ANO a TOP 09

Česko

  15:06
PRAHA - Dozorčí rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) zvolila v úterý předsedou lékaře Rudolfa Stupka (ANO) a místopředsedou právníka Martina Plíška (TOP 09). Uvedl to mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny. foto: ČTK

Rada dohlíží na hospodaření pojišťovny a dodržování právních i vnitřních předpisů, projednává návrh zdravotně pojistného plánu, účetní uzávěrku a návrh výroční zprávy.

VZP má od 3. března také nového předsedu třicetičlenné správní rady. Je jím dosavadní místopředseda rady, hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD). Místopředsedu správní rada zatím nevolila.

Dozorčí rada má 12 členů, podle zákona by jich měla mít 13, chybí jeden člen jmenovaný za vládu.

ČTĚTE K TÉMATU

Dozorčí radu tvoří tři členové, které na návrh ministrů financí, práce a sociálních věcí a zdravotnictví jmenuje a odvolává vláda. Deset členů volí a odvolává Poslanecká sněmovna. Při obsazování funkcí se postupuje podle principu poměrného zastoupení politických stran ve Sněmovně.

Členové dozorčí rady jmenovaní Sněmovnou jsou za ČSSD Alfréd Michalík a Josef Novotný, za ANO Rudolf Stupka a Vladimír Zejdl, za KSČM Josef Mandík a Zdeněk Maršíček, za TOP 09/Starostové Martin Plíšek, za ODS Petr Bendl, za KDU-ČSL Ludvík Hovorka a za Úsvit Jana Hnyková. Jmenováni vládou jsou Jakub Haas za ministerstvo financí a Luisa Petráková za ministerstvo práce a sociálních věcí.

Na společném zasedání správní a dozorčí rady, kterého se účastní také ředitel VZP, se projednává návrh zdravotně pojistného plánu, účetní uzávěrka a návrh výroční zprávy VZP.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!