20. července 2011 11:51, aktualizováno  13:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

DPH bude příští rok ve dvou sazbách 20 a 14 procent

Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek | foto: ČTK

PRAHA Vláda schválila státní rozpočet na příští rok s deficitem 105 miliard korun. DPH se zvýší postupně. V roce 2012 bude ve dvou sazbách, dolní se zvýší na 14 procent, horní zůstane na 20 procentech. V dalším roce se sjednotí na 17,5 procenta. VV ale mají výhrady ke škrtům v rozpočtu ministerstev.

Koalice tak přistoupila na původní variantu vycházející z koaliční smlouvy. LN to potvrdil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Návrh ale nepodpořili přítomní dva ministři VV. Strana nesouhlasí s tím, kolik peněz by měla v příštím roce dostat její ministerstva. Rozpočet se schodkem 105 miliard korun totiž počítá s rozpočtovými škrty například v resortech dopravy či školství.

VV ale žádají pro dopravu výrazně více peněz, než s čím počítá vládou schválený návrh rozpočtu. Podle nich by resort mohl získat finance například na úkor rozpočtu ministerstva obrany. VV proto chtějí nové jednání o prioritách vlády.

"Neznamena to fatální ne a destabilizaci, jsme připraveni konstruktivně jednat," řekl Bárta na mimořádné tiskové konferenci. Zda-li VV podpoří rozpočet ve sněmovně, nechtěl předjímat.

VV PROTI ŠKRTŮM:

Koalicí neprošla varianta, ke které se klonil Kalousek i premiér Petr Nečas (ODS), aby byla daň pro příští rok sjednocena na 19 procentech. Taková změna by státu vynesla zhruba 22 miliard navíc oproti schváleným dvěma sazbám 20 a 14 %.

O konečné podobě státního rozpočtu se rozhodlo na středeční schůzce koaličních partnerů ve formátu K9, kvůli které bylo přerušeno jednání vlády.

Šéf poslanců VV Vít Bárta před schůzí v rozhovoru pro iDnes.cz uvedl, že pokud by měla projít 19procentní daň, musely by ODS a TOP 09 souhlasit s progresivní daní. Tato varianta ale byla dle očekávání pro dvě největší koaliční strany neprůchodná.

Rozhodnutí o 17,5% jednotné dani kritizuje i opozice. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky se tím zvětší sociální rozdíly. "Lidem se nezvyšují reálné příjmy a současně vláda zvyšuje nepřímé daně. To samozřejmě omezuje spotřebu domácností a působí proti hospodářskému růstu."

SOUVISEJÍCÍ:

Anketa

Souhlasíte s jednotnou daní 17,5%?

Ano, považuji to za dobrý kompromis 975
Ne, na některé zboží by měla být daň nižší 2267
Je mi to jedno 139
spaŠárka Pálková, ČTK