Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Na Českomoravské se změní obklady. Dopravní podnik vypsal soutěž na novou podobu stanice metra

Stanice metra Českomoravská (4. ledna 2022) foto: ČTK

Stanice pražského metra B Českomoravská změní svou podobu. Dopravní podnik (DPP) vypsal soutěž na její nové graficko-výtvarné ztvárnění. Důvodem je to, že dosavadní keramické obložení stěn a pilířů se ukázalo jako technicky nevhodné. Soutěž navazuje na plánovanou rekonstrukci stanice. Zájemci se mohou hlásit do 1. prosince letošního roku a vítěz bude znám do konce března 2023. Soutěžící se mohou přihlásit pouze elektronicky přes portál Czechdesign.cz.
  10:35

V soutěži budou účastníci řešit design a barevnost obkladů na nástupišti, v eskalátorovém tunelu a ve vestibulu. Původní demontovatelné keramické obložení stěn a pilířů na nástupišti se časem projevilo jako nevhodné. „Keramika v kontaktu s vodou z průsaků mění své vlastnosti a přestává fungovat nosný systém, který již bohužel neumožňuje deinstalaci obkladu bez jeho poškození a jeho opětovné použití,“ uvedl člen představenstva DPP a šéf úseku metra Marek Kopřiva.

Jednosedačky v metru se otočí o 90 stupňů, rozhodli cestující v anketě

Při plánované rekonstrukci tak bude muset podnik použít nové obklady, což mu umožňuje vypsat soutěž. Na základě vítězného návrhu následně projektant ve spolupráci s autorským týmem v příštím roce dopracuje projekt rekonstrukce stanice. „My připravíme zadávací dokumentaci a ve druhé polovině příštího roku bychom chtěli vyhlásit veřejnou zakázku na zhotovitele samotné stavby,“ uvedl Kopřiva.

Vítěz soutěže dostane odměnu 150 000 korun. Bude o něm rozhodovat pětičlenná porota, ve které zasednou nejen zástupci DPP, ale také výtvarníci a designéři a s poradním hlasem pak také výtvarník, grafik, ilustrátor, publicista a rapper Vladimir 518.

DPP nyní opravuje v síti metra například stropní desku ve stanici linky C Florenc. Začala také oprava stanice linky A Jiřího z Poděbrad, zatím za provozu. Uzavřena by měla být na deset měsíců v únoru 2023.

Autor:

Mohlo by vás zajímat