Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DR je družba, když se jdu družit na pivo, kličkoval obžalovaný v kauze Homolka

Česko

  18:30
PRAHA - S trochou nadsázky lze říct, že být potomkem úředníka Pavla Kocourka je terno. Pro svou dceru na studijní pobyt schraňoval 10 tisíc euro. Doma v ložnici pod košilemi. Tehdejší ministerský ředitel odboru obžalovaný v kauze Nemocnice Na Homolce se v úterý u soudu zamotal do vysvětlování poznámek ze svého diáře.

Pavel Kocourek (vlevo), Vladimír Dbalý a advokát Vít Široký. foto: Petr TopičMAFRA

Kocourek popřel, že by ze své pozice mohl napomáhat manipulaci s tendrem na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, z něhož si společně s tehdejším ředitelem Vladimírem Dbalým a dalšími měl dělit přes 50 milionů na úplatcích. Z jeho výpovědi vyplynulo, že zadávací dokumentace k tendru se u něj ani neohřála.

Věděl jsem, že Dbalý pije. Je na tom velice špatně, říká obžalovaný chirurg

„Mým úkolem bylo předat to kolegyni, já jsem nikdy žádnou zadávací dokumentaci nečetl,“ tvrdil například rezolutně. Jistota ho však opustila, když se začal ptát státní zástupce Zdeněk Matula. Společně s dalším obžalovaným, chirurgem Michalem Toběrným, totiž prozatím jako jediní neodmítli žalobci odpovídat.

DR=družba

A Kocourek toho možná později zalitoval. Nedokázal totiž věrohodně vysvětlil zkratku DR v diáři, který mu zabavila policie. Úředník totiž figuroval v dozorčí radě Holte Medical, dceřiné společnosti Nemocnice Na Homolce.

Matula konfrontoval Kocourka s jeho diářem. Zeptal se ho, zda se nikdy dozorčí rada konala v restauraci Rohlík na Kavčích horách. Dbalý, Kocourek a další tam chodili na pivo a podle obžaloby tam mimo jiné jednali o manipulacích se zakázkami. Kocourek tvrdil, že dozorčí rada se v restauraci nikdy nekonala. Jenže v diáři má zapsáno: 24. září 2009, 19:00 - DR - Rohlík.

„DR neznamená dozorčí rada, ale družba, prostě když jdu s kýmkoliv na pivo. DR, jakože se půjdu s někým družit,“ přišel Kocourek s originálním vysvětlením. Jenže Matula mu ukázal další diář, tentokrát dobře známý zápisník exšéfa Homolky Dbalého.

Z něho soudkyně Silvie Slepičková odcitovala následující: 24. září 2009 - 19:00 - DR v rohlíku (Kutil, Kocourek, naše témata). „Jak si to vysvětlujete,“ obrátila se na Kocourka, aby jí vzácnou shodu vysvětlil. Matula ještě stačil poznamenat, že podobných poznámek má připraveno ještě pět, ale to už tahal za záchrannou brzdu Kocourkův obhájce Vít Široký.

Po krátké poradě s advokátem Kocourek odmítl odpovídat na jakékoliv dotazy týkající poznámek svých či Dbalého. Mezi obžalobou a obhajobou to poté ještě hodně zajiskřilo, když chtěl Matula úředníkovi předestřít další ukázky z Dbalého textu.

10 tisíc euro pro dceru

Kocourek se mimo jiné také zapotil při vysvětlování peněz, jež u něj našla policie: 50 tisíc korun a skoro 10 tisíc euro v ložnici pod prádlem a 125 tisíc na chalupě. Soudkyně kroužila kolem desetimilionových úplatků z digitalizace, z nichž část měla skončit u Kocourka.

Úředník ale jakékoliv pochybnosti odmítl. Koruny doma prý měl na vybavení domácnosti, na chalupě pro řemeslníky. Vše prý s manželkou poctivě vydělali. Jeho verzi poněkud kalí fakt, že sériová čísla na nalezených bankovkách jdou po sobě. „Jak to vysvětlíte,“ uštkla ho soudkyně. „To nevím,“ krčil rameny úředník.

Pavel Kocourek (vlevo), Vladimír Dbalý a advokát Vít Široký.
Zleva obžalovaní Tomáš Kadlec, Vladimír Dbalý a advokátka Petra Lamková.

Eura prý schraňoval pro dceru. „V létě měla jet na studijní pobyt do Francie, tak jsme si řekli, že jí dáme peníze,“ uvedl Kocourek. Proč peníze schovával doma místo aby je například zhodnocoval v bance, už nevysvětlil. Nutno dodat, že se ho na to nikdo nezeptal.

V úterý se ke slovu dostal ještě obžalovaný jednatel společnosti DISOL Tomáš Kadlec. Jeho firma měla podle obžaloby nezákonně vyhrála tendr na digitalizaci a Dbalý a spol. z ní pak měli vysát peníze z tendru. Obžalobu v celém rozsahu odmítám, protože jsem se ničeho nedopustil,“ řekl mimo jiné Kadlec.

Hlavní líčení u Městského soudu v Praze bude pokračovat ve čtvrtek a v pátek výslechy posledních dvou obžalovaných. Pokud soud Dbalého uzná vinným, hrozí mu až 12 let vězení. Kocourek je ohrožen osmi lety.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...