Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

DR je družba, když se jdu družit na pivo, kličkoval obžalovaný v kauze Homolka

Pavel Kocourek (vlevo), Vladimír Dbalý a advokát Vít Široký. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Kocourek (vlevo), Vladimír Dbalý a advokát Vít Široký. | foto: Petr TopičMAFRA

PRAHA S trochou nadsázky lze říct, že být potomkem úředníka Pavla Kocourka je terno. Pro svou dceru na studijní pobyt schraňoval 10 tisíc euro. Doma v ložnici pod košilemi. Tehdejší ministerský ředitel odboru obžalovaný v kauze Nemocnice Na Homolce se v úterý u soudu zamotal do vysvětlování poznámek ze svého diáře.

Kocourek popřel, že by ze své pozice mohl napomáhat manipulaci s tendrem na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, z něhož si společně s tehdejším ředitelem Vladimírem Dbalým a dalšími měl dělit přes 50 milionů na úplatcích. Z jeho výpovědi vyplynulo, že zadávací dokumentace k tendru se u něj ani neohřála.

„Mým úkolem bylo předat to kolegyni, já jsem nikdy žádnou zadávací dokumentaci nečetl,“ tvrdil například rezolutně. Jistota ho však opustila, když se začal ptát státní zástupce Zdeněk Matula. Společně s dalším obžalovaným, chirurgem Michalem Toběrným, totiž prozatím jako jediní neodmítli žalobci odpovídat.

DR=družba

A Kocourek toho možná později zalitoval. Nedokázal totiž věrohodně vysvětlil zkratku DR v diáři, který mu zabavila policie. Úředník totiž figuroval v dozorčí radě Holte Medical, dceřiné společnosti Nemocnice Na Homolce.

Matula konfrontoval Kocourka s jeho diářem. Zeptal se ho, zda se nikdy dozorčí rada konala v restauraci Rohlík na Kavčích horách. Dbalý, Kocourek a další tam chodili na pivo a podle obžaloby tam mimo jiné jednali o manipulacích se zakázkami. Kocourek tvrdil, že dozorčí rada se v restauraci nikdy nekonala. Jenže v diáři má zapsáno: 24. září 2009, 19:00 - DR - Rohlík.

„DR neznamená dozorčí rada, ale družba, prostě když jdu s kýmkoliv na pivo. DR, jakože se půjdu s někým družit,“ přišel Kocourek s originálním vysvětlením. Jenže Matula mu ukázal další diář, tentokrát dobře známý zápisník exšéfa Homolky Dbalého.

Z něho soudkyně Silvie Slepičková odcitovala následující: 24. září 2009 - 19:00 - DR v rohlíku (Kutil, Kocourek, naše témata). „Jak si to vysvětlujete,“ obrátila se na Kocourka, aby jí vzácnou shodu vysvětlil. Matula ještě stačil poznamenat, že podobných poznámek má připraveno ještě pět, ale to už tahal za záchrannou brzdu Kocourkův obhájce Vít Široký.

Po krátké poradě s advokátem Kocourek odmítl odpovídat na jakékoliv dotazy týkající poznámek svých či Dbalého. Mezi obžalobou a obhajobou to poté ještě hodně zajiskřilo, když chtěl Matula úředníkovi předestřít další ukázky z Dbalého textu.

10 tisíc euro pro dceru

Kocourek se mimo jiné také zapotil při vysvětlování peněz, jež u něj našla policie: 50 tisíc korun a skoro 10 tisíc euro v ložnici pod prádlem a 125 tisíc na chalupě. Soudkyně kroužila kolem desetimilionových úplatků z digitalizace, z nichž část měla skončit u Kocourka.

Úředník ale jakékoliv pochybnosti odmítl. Koruny doma prý měl na vybavení domácnosti, na chalupě pro řemeslníky. Vše prý s manželkou poctivě vydělali. Jeho verzi poněkud kalí fakt, že sériová čísla na nalezených bankovkách jdou po sobě. „Jak to vysvětlíte,“ uštkla ho soudkyně. „To nevím,“ krčil rameny úředník.

Pavel Kocourek (vlevo), Vladimír Dbalý a advokát Vít Široký.
Zleva obžalovaní Tomáš Kadlec, Vladimír Dbalý a advokátka Petra Lamková.

Eura prý schraňoval pro dceru. „V létě měla jet na studijní pobyt do Francie, tak jsme si řekli, že jí dáme peníze,“ uvedl Kocourek. Proč peníze schovával doma místo aby je například zhodnocoval v bance, už nevysvětlil. Nutno dodat, že se ho na to nikdo nezeptal.

V úterý se ke slovu dostal ještě obžalovaný jednatel společnosti DISOL Tomáš Kadlec. Jeho firma měla podle obžaloby nezákonně vyhrála tendr na digitalizaci a Dbalý a spol. z ní pak měli vysát peníze z tendru. Obžalobu v celém rozsahu odmítám, protože jsem se ničeho nedopustil,“ řekl mimo jiné Kadlec.

Hlavní líčení u Městského soudu v Praze bude pokračovat ve čtvrtek a v pátek výslechy posledních dvou obžalovaných. Pokud soud Dbalého uzná vinným, hrozí mu až 12 let vězení. Kocourek je ohrožen osmi lety.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...