Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dráb ukázal výpis z účtu. 'Fischerovi jsem zaslal peníze z vlastních úspor'

Česko

  15:40aktualizováno  16:19
PRAHA - Podnikatel Ladislav Dráb ve středu předložil výpis z bankovního účtu společnosti Česká energie, v níž je akcionářem. Reagoval tak na výzvu Jana Fischera, aby doložil, odkud vzal peníze zaslané na jeho transparentní účet z prezidentské volby.

Jan Fischer foto: ČTK

Podle výpisu, který zaslal serveru Lidovky.cz, vybral z účtu během roku (od března 2012 do března 2013) téměř sedm milionů korun. Z toho částku 4,24 milionu korun zaslal na Fischerův účet. Jak dodává - jsou to jeho vlastní peníze, které uspořil z dividend.

"Jak hospodařím se svými penězi, je čistě moje soukromá věc. Vždy jsem disponoval větší finanční hotovostí. Možná se to někomu nemusí líbit, ale já prostě takový jsem,“ uvedl Dráb v prohlášení.  

Výpis z účtu České energie. KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ.

Podnikatel zdůraznil, že 70 procent částky pro Fischera zaslal už počátkem dubna. "V době, kdy bylo jasné, že se prezidentem nestane, kdy se od něj všichni sponzoři odvrátili a nikdo nemohl předpokládat, co se může v politice odehrát na přelomu června a července," připomněl Dráb. Zbytek částky zaslal krátce před Fischerovým jmenováním ministrem financí Rusnokovy vlády.

S vládou jednat nebudu

Zopakoval, že za poskytnutí finančního daru nepožaduje od úřednické vlády žádné protislužby. CE Group, jejíž součástí je i Česká energie, proto nebude s Rusnokovým kabinetem jednat o případném využití zásobníku plynu, který vybudovala pro potřeby státu. "Vybudování rychlého zásobníku je čistě komerční projekt, jehož příprava byla zahájena již v roce 2007 v původní lokalitě Okrouhlá Radouň (na Jindřichohradecku). Jeho kapacita bude v budoucnu pronajímána a využívána komerčními subjekty," upřesnil Dráb.

K TÉMATU:

Fischerova neúspěšná prezidentská kampaň skončila s několikamilionovým dluhem. Bývalý předseda vlády a nynější ministr financí čelí pochybnostem o původu peněz, kterými dluhy umořil. Několik milionů korun totiž přišlo na jeho účet krátce před oznámením, že bude ministrem financí v Rusnokově kabinetu.

Fischer v pondělí Drába vyzval, aby doložil původ peněz, kterými mu přispěl na prezidentskou kampaň. Po druhém přispěvateli, kterým je Štefan Havlík, požaduje podrobnosti o finančním daru. Pokud by informace nedostal do dnešních 16:00, peníze prý vrátí.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....