Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dráb ukázal výpis z účtu. 'Fischerovi jsem zaslal peníze z vlastních úspor'

Jan Fischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer | foto: ČTK

PRAHA Podnikatel Ladislav Dráb ve středu předložil výpis z bankovního účtu společnosti Česká energie, v níž je akcionářem. Reagoval tak na výzvu Jana Fischera, aby doložil, odkud vzal peníze zaslané na jeho transparentní účet z prezidentské volby.

Podle výpisu, který zaslal serveru Lidovky.cz, vybral z účtu během roku (od března 2012 do března 2013) téměř sedm milionů korun. Z toho částku 4,24 milionu korun zaslal na Fischerův účet. Jak dodává - jsou to jeho vlastní peníze, které uspořil z dividend.

"Jak hospodařím se svými penězi, je čistě moje soukromá věc. Vždy jsem disponoval větší finanční hotovostí. Možná se to někomu nemusí líbit, ale já prostě takový jsem,“ uvedl Dráb v prohlášení.  

Ladislav Dráb tvrdí, že peníze, které poslal Fischerovi, před tím vybral z účtu firmy Česká energie, v níž je akcionář.

Výpis z účtu České energie. KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ.

Podnikatel zdůraznil, že 70 procent částky pro Fischera zaslal už počátkem dubna. "V době, kdy bylo jasné, že se prezidentem nestane, kdy se od něj všichni sponzoři odvrátili a nikdo nemohl předpokládat, co se může v politice odehrát na přelomu června a července," připomněl Dráb. Zbytek částky zaslal krátce před Fischerovým jmenováním ministrem financí Rusnokovy vlády.

S vládou jednat nebudu

Zopakoval, že za poskytnutí finančního daru nepožaduje od úřednické vlády žádné protislužby. CE Group, jejíž součástí je i Česká energie, proto nebude s Rusnokovým kabinetem jednat o případném využití zásobníku plynu, který vybudovala pro potřeby státu. "Vybudování rychlého zásobníku je čistě komerční projekt, jehož příprava byla zahájena již v roce 2007 v původní lokalitě Okrouhlá Radouň (na Jindřichohradecku). Jeho kapacita bude v budoucnu pronajímána a využívána komerčními subjekty," upřesnil Dráb.

K TÉMATU:

Fischerova neúspěšná prezidentská kampaň skončila s několikamilionovým dluhem. Bývalý předseda vlády a nynější ministr financí čelí pochybnostem o původu peněz, kterými dluhy umořil. Několik milionů korun totiž přišlo na jeho účet krátce před oznámením, že bude ministrem financí v Rusnokově kabinetu.

Fischer v pondělí Drába vyzval, aby doložil původ peněz, kterými mu přispěl na prezidentskou kampaň. Po druhém přispěvateli, kterým je Štefan Havlík, požaduje podrobnosti o finančním daru. Pokud by informace nedostal do dnešních 16:00, peníze prý vrátí.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.