Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Drábek bude v pátek vypovídat. John se obává ničení důkazů

Česko

  12:17aktualizováno  12:37
PRAHA - Kvůli obvinění svého bývalého náměstka Vladimíra Šišky zamíří ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v pátek na policii. "Mám naplánovanou svědeckou výpověď," uvedl v diskuzním pořadu TV Prima Family.

Radek John (VV). foto: ČTK

Náměstek Šiška je vazebně stíhán kvůli podplácení. Drábek se proto rozhodl rezignovat, ve funkci však skončí až k poslednímu říjnu. Tento postup v pořadu zkritizoval předseda Věcí veřejných Radek John.

"Skartovačky mohou jet naplno, hard disky se mohou vymazávat, počítače odnášet," varoval John před tím, co se momentálně může dít na ministerstvu.

Jako varovný příklad připomněl vyšetřování kauzy Opencard. "Během 10 dní zmizely klíčové důkazy," uvedl John s odvoláním na slova ředitele protikorupční policie Tomáše Martince. Ten už dříve v médiích uvedl, že kvůli záměrnému zdržení začátku vyšetřování byly na pražském magistrátu skartovány důležité dokumenty v této kauze.

PSALI JSME:

"Představa, že se někde něco skartuje, je skutečně velmi úsměvná," reagoval na Johnovo podezření Drábek. Podle něj jsou na všechno "smlouvy, referátníky, podepsané postupy", takže není možné jen tak zahladit stopy.

Kdo nahradí Drábka?

Podle samotného Drábka se o jeho nástupci bude mluvit poprvé na předsednictvu TOP 09 v úterý. Odstupující ministr si myslí, že v úterý jeho straničtí kolegové najdou dohodu nad tím, zda se má jednat o straníka, či o nestraníka.

John ale trvá na tom, že prodlužování Drábkova odchodu je zbytečné. "Nemá tam komu co předávat. Není určen jeho nástupce. Tak co se tam teď dělá?" tázal se John. Drábek zopakoval, že chce situaci na ministerstvu "konsolidovat" v situaci, kdy odchází ministr a jeho první náměstek je ve vazbě.

Taktická chyba

Šiška a bývalý ředitel odboru informatiky na ministerstvu práce Milan Hojer podle obvinění nabídli firmě OKsystem, která pro resort zajišťovala informační systémy pro oblast dávek či nezaměstnanosti, přidělení stomilionové zakázky. Výměnou za to měla společnost stáhnout svoji stížnost k antimonopolnímu úřadu na způsob, jakým ministerstvo pořídilo od jiné firmy systém pro výplatu sociálních dávek.

Šišky se zastal. "Já věřím tomu, že se nedopustil záměrně nějakého nečestného nebo protiprávního jednání. Jestli udělal nějakou taktickou chybu při vyjednávání, to samozřejmě vědět nemohu, protože jsem u toho jednání nebyl," uvedl Drábek. Podle jeho informací nejednal Šiška o nové zakázce, ale o dodatku k platné smlouvě na příští rok.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...