Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Drábek: Penze se snižovat nebudou a naspořené peníze nepropadnou

Důchodci - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchodci - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA 70 procent nově zapsaných důchodců bude po 30. září dostávat nižší penze než za současných podmínek. Díky jejich valorizaci se ale oproti současnému stavu fakticky nesníží.

Novinářům to v úterý řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Úpravu si vyžádal Ústavní soud, který zrušil současný výpočet důchodů, nevýhodný pro lidi s vyššími příjmy.

Vyměřované penze se budou po následujících pět let postupně snižovat, celkově však o jedno až tři procenta, nikoliv až o šest, jak se původně předpokládalo. Každoroční valorizací však bude schodek několikanásobně překryt, tvrdí Drábek.

Například průměrný důchod bude klesat o 60 korun ročně, oproti tomu valorizace pro letošní rok je 360 korun.

Ve zkratce

► důchody se budou příštích 5 let snižovat, díky valorizaci ale porostou
► pětina lidí s nejvyššími příjmy dostane penze o 2 % vyšší
► kvůli důchodové reformě se domácnostem zvýší výdaje maximálně o 3,1 % (rodiny s dětmi získají kompenzaci 250 Kč měsíčně)
► naspořené peníze důchodců připadnou v případě úmrtí dědicům
► důchodové připojištění bude dobrovolné

Důchody by se měly zvýšit u 20 procent lidí s nejvyššími příjmy, a to o dvě procenta. U deseti procent lidí s nejnižšími příjmy zůstane výpočet zachován na současné úrovni.

Ministr představil v úterý na tiskové konferenci ucelený návrh takzvané velké důchodové reformy. Uvedl, že náklady na ni v podobě zvýšené daně z přidané hodnoty mohou v pesimistickém scénáři znamenat nárůst výdajů domácností o 3,1 procenta.

Čtěte také:

Příspěvek pro rodiny s dětmi
Rodinám s dětmi bude nárůst kompenzován navýšením odpisů na dítě z daní, a to o 250 korun měsíčně. Stejně jako premiér Petr Nečas (ODS) Drábek zdůraznil, že Česko patří k zemím s nevyššími prorodinnými příspěvky.

Zvyšovat je tak už nechce. Dvě silnější koaliční strany se tak staví proti návrhům Věcí veřejných, které by chtěly zavést v důchodové reformě ještě vyšší "mezigenerační solidaritu".

K tématu:

Peníze připadnou vždy dědicům
Ministr se v úterý ohradil také proti spekulacím, podle nichž by v některých případech úmrtí střadatelů peníze dobrovolně uložené na stáří propadly penzijním fondům. "Peníze naspořené v novém důchodovém systému budou vždy předmětem dědictví," ujistil Drábek.

Důchodová reforma na úkor zdražení

Na podobě důchodové reformy se ve čtvrtek dohodli ekonomičtí ministři. Lidé by si podle nich mohli od roku 2013 dobrovolně převádět tři procentní body z 28 procent superhrubé mzdy, které jdou na sociální pojištění, ze státního průběžného pilíře na individuální důchodové účty u soukromých penzijních společností. Podmínkou je, že částku ve výši dvou procentních bodů přidají ze svého.

Naspořené peníze by lidé dostávali po odchodu do důchodu formou renty vyplácené buď doživotně, nebo po dobu 20 let.

Výpadek v průběžném systému by měla krýt jednotná sazba DPH ve výši 20 procent. Z ní by byly vyňaty pouze vyjmenované základní potraviny, jako chléb či brambory. Ty by měly sazbu deset procent. Celkem by měla DPH přinést výnosy ve výši zhruba 58 miliard korun. Vyvedení peněz z průběžného systému přitom má vyjít na 20 miliard ročně.

ČTĚTE VÍCE:
Pohřby zdraží o tisíce, přijdou o dosud sníženou sazbu DPH
Zdraží potraviny, léky i teplo. Které vyjímky zůstávají?
Ovocnáři se bouří: Proč má podražit jen ovoce, a zelenina ne? ptají se

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Maminky a babičky vzpomínají na MDŽ: Ve 12 už byli všichni K.O.
Maminky a babičky vzpomínají na MDŽ: Ve 12 už byli všichni K.O.

Rudé karafiáty, bonboniéry a chvála vzorným pracovnicím. Za minulého režimu se Mezinárodní den žen slavil ve velkém – v podnicích, na Hradě i v...