Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Drábka na ministerstvu nahradí exsenátorka Müllerová

Česko

  11:21aktualizováno  11:37
PRAHA - Jaromíra Drábka vystřídá k 1. listopadu ve vedení ministerstva práce a sociálních věcí bývalá senátorka Ludmila Müllerová. Serveru Lidovky.cz to potvrdily zdroje z TOP 09, šéf strany Karel Schwarzenberg má jméno oficiálně oznámit v pátek.

Ludmila Müllerová

"Bude to žena, která je v TOP 09 a byla členkou parlamentu,“ uvedl hlas z tábora druhé nejsilnější koaličních strany. Po dalších dotazech připustil: "Ano, bude to Liduška Müllerová.“

ČTĚTE TAKÉ:

Podle informací, které mají Lidovky.cz k dispozici bývalá senátorka s přijetím funkce váhala – podobně jako před více než dvěma lety. Už tehdy byla horkým kandidátem na ministerský post. Do něj ale nakonec usedl Jaromír Drábek. Ten se na začátku října rozhodl funkci opustit ve chvíli, kdy soud poslal do vazby kvůli obvinění z uplácení jeho pravou ruku na ministerstvu, Vladimíra Šišku.

Na Müllerovou jako možnou budoucí ministryni LN upozoronily bezprostředně poté, co Drábek oznámil svoji rezignaci. "Šanci jsem měla před dvěma lety, po velmi zralé úvaze jsem to odmítla,“ prohlásila začátkem října. Podle ní dokončení sociální a důchodové reformy vyžaduje, aby měl nový ministr vhled do problematiky IT.

Nová ministryně byla do loňska členkou předsednictva TOP 09, do strany přestoupila z KDU-ČSL. Právě za lidovce působila v letech 2004 až 2010 jako senátorka obvodu Ústí nad Orlicí. Jaromír Drábek tvrdí, že o své nástupkyni ještě neví. „Počkám si na vyjádření předsedy,“ napsal Lidovkám.cz. Sama Müllerová má nedostupný mobil.

Ludmila Müllerová

Datum a místo narození: 27. září 1954 v Lanškrouně (okres Ústí nad Orlicí).

Vzdělání: Provozně ekonomická fakulta Vysoké školy zemědělské v Brně.

Kariéra:

pracovala v administrativních a ekonomických profesích v JZD Horní Čermná, Východočeských papírnách Lanškroun a Státním statku Bruntál (1976-1991)

soukromě podnikala v oblasti ekonomiky a účetnictví (1991-1994)

pracovala v ekonomických funkcích v nemocnici v Bruntále (1994-1998)

poslankyně (1998-2002; zvolena za KDU-ČSL)

náměstkyně ministra práce a sociálních věcí odpovědná za oblast sociální politiky, sociálních služeb a rodinné politiky (2002-2004)

senátorka za obvod číslo 46 - Ústí nad Orlicí (2004-2010; zvolena za KDU-ČSL)

Členství a funkce v politických stranách:

od roku 1991 byla členkou Křesťanské a demokratické unie-Československé strany lidové (KDU-ČSL)

byla mimo jiné místopředsedkyní této strany a místopředsedkyní senátorského klubu KDU-ČSL

v roce 2009 se podílela na založení TOP 09

Ostatní:

  • podle médií je poradkyní současného ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09), který počátkem tohoto měsíce podal rezignaci k 31. říjnu
  • o možnosti, že Müllerová stane v čele ministerstva, se v médiích spekulovalo už od počátku měsíce. Podle LN nabídku nejprve odmítla. "Šanci jsem měla před dvěma lety, po velmi zralé úvaze jsem to odmítla," uvedla Müllerová počátkem října
  • v minulosti byla místostarostkou a členkou Rady městyse Dolní Čermná
  • v senátních volbách na podzim 2010 neobhájila křeslo v horní parlamentní komoře. Skončila již v prvním kole se ziskem 18,29 procenta hlasů

ČTK

Autor: