Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Drábkův exnáměstek Šiška dostal šest let za vydírání

Česko

  12:16aktualizováno  15:00
PRAHA - Pražský městský soud dnes potrestal exnáměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku šesti lety vězení za vydírání. Někdejšímu šéfovi ministerského IT oddělení Milanu Hojerovi uložil pět let.

Odvolaný první náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška 3. října dopoledne v chodbě Obvodního soudu pro Prahu 2. foto: ČTK

Podle nepravomocného rozsudku muži žádali od jednatele firmy OKsystem stažení stížnosti na ministerstvo u antimonopolního úřadu s tím, že v opačném případě firma nedostane stomilionovou zakázku. Žalobci tvrdí, že muži nabídli firmě OKSystem zakázku v hodnotě nejméně 100 milionů korun výměnou za to, že firma v jiné věci stáhne svou stížnost na ministerstvo u antimonopolního úřadu.

Šiška s Hojerem se proti verdiktu na místě odvolali, při odchodu ze soudní síně odmítli rozhodnutí komentovat. Svou vinu od počátku popírají a hájí se tím, že pouze plnili nařízení vlády, podle nějž měli za úkol uspořit polovinu nákladů ministerstva. OKsystem prý měla v oblasti IT zakázek monopolní postavení a diktovala si stále další podmínky.

"Dobrý den. Vzhledem k tomu, že v kauze vystupuji jako svědek, nebudu rozhodnutí soudu jakkoli komentovat," napsal exministr za TOP 09 Jaromír Drábek serveru Lidovky.cz v SMS, někdejší Šiškův nadřízený. Ministr Drábek právě kvůli Šiškovu stíhání v říjnu 2012 rezignoval.

Stížnost za 100 milionů

Tvrzení, že firmě OKsystem nabídli úplatek, oba popírali. Softwarová společnost OKsystem pro ministerstvo práce dlouhodobě zajišťovala čtyři rozsáhlé informační systémy.

Ministerstvo se však v roce 2011 bez vypsání výběrového řízení dohodlo s jiným dodavatelem - společností Fujitsu Technology Solutions. OKsystem v tom spatřoval rozpor se zákonem o veřejných zakázkách, a proto se obrátil na antimonopolní úřad.

K TÉMATU:

Pod dohledem policie

Podle předsedy soudního senátu Petra Nováka pak Šiška s Hojerem po vzájemné dohodě opakovaně požadovali po jednateli firmy Martinu Procházkovi, aby stížnost u antimonopolního úřadu stáhl. Hrozili mu prý, že v opačném případě firmě nebude přidělena zakázka na přepis informačního systému státní sociální podpory do jednotné datové základny v hodnotě nejméně 100 milionů korun. Procházka se kvůli tomu obrátil na policii, která ho před další schůzkou s pracovníky ministerstva vybavila nahrávacím zařízením. "Záznamové zařízení potvrdilo skutečnosti, které svědek Procházka tvrdil," konstatoval soudce.

Obžaloba Šišku s Hojerem původně vinila ze zneužití pravomoci úřední osoby a z podplacení formou přidělení veřejné zakázky, soud však jejich jednání vyhodnotil jako vydírání. Trestní sazba zůstala stejná: pět až 12 let. Hojerovi tak soud uložil trest na samé spodní hranici sazby. "Zvažovali jsme podíl odpovědnosti obou obžalovaných. Obžalovaný Šiška byl ve výrazně vyšším postavení, a jeho jednání tak vykazuje vyšší společenskou škodlivost. Měl pravomoc rozhodnout o osudu firmy OKsystem," vysvětlil Novák, proč exnáměstek dostal o rok přísnější postih.

Oba muži si trest mají odpykat ve věznici s ostrahou. Kvůli dohodě s Fujitsu čelí Šiška dalšímu obvinění. Policie ho navíc stíhá také pro údajný nezákonný pokus přidělit miliardovou zakázku na kontrolu dávek firmě IBM. Dozorující žalobce Zdeněk Matula uvedl, že oba případy jsou stále ve fázi vyšetřování.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!