Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Drábová: Látky zvané novičoky se v Česku nevyráběly. Syntetizovat se mohly mikrogramy, A230 v Salisbury nebyla

Česko

  13:07aktualizováno  15:20
PRAHA - Prezident Miloš Zeman chtěl vysvětlit „českou výrobu“ látek přezdívaných novičoky. Místo vysvětlení však vnesl do kauzy ještě větší chaos. Jeho tvrzení, že u nás byl vyráběn „novičok“ je v rozporu se stanoviskem ministerstva obrany. Mezinárodní úmluvy totiž mikrosyntézu několika mikrogramů za výrobu nepovažují. „Nemáme z našich kontrol a deklarací Vojenského výzkumného ústavu informace o tom, že by s těmito látkami pracovali,“ řekla serveru Lidovky.cz Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB).

Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. foto: MAFRA

Chaos kolem novičoku

Obecně se jako novičok podle Daniela Juna z brněnské Univerzity obrany označuje skupina látek, které byly údajně vyvíjeny v bývalém Sovětském svazu v rámci tajného programu s kódovým označením "Foliant".

Takzvaný novičok (jde o přezdívku, ne oficiální název) je skupina látek nazvaných A230, A232, A234, A242 a A262. Když se pracuje na výrobě takového jedu, vzorky se číslují vzestupně a ty vhodné se vybírají dál. Výzkumníci pracující na novičoku tak mohli začít třeba jednoduchým vzorcem A1 a skončit třeba u nejsložitějšího A300.

Vzorečky těchto nervově paralytických látek vynesli na světlo lidé do programu zaangažovaní, oficiálně je ale nikdo nepotvrdil. Vzorce jsou podle Juna dostupné na webu, například v internetové encyklopedii Wikipedii. Upozornil ale, že vzhledem k tomu, že vzorec novičoku oficiálně nikdo nepotvrdil, může mít novičok vzorec naprosto jiný než ty, které jsou na internetu. Doplnil, že jen u typu A234 (použitého v Salisbury) jsou na webu vzorce hned dva.

„Závěr je, že u nás byl vyráběn a testován novičok, byť v malém množství, a poté zničen. Je pokrytectví předstírat, že tomu tak nebylo,“ prohlásil prezident ve čtvrtek na TV Barrandov. Zemanovi podle jeho slov nevadí, že se tak dělo, za pokrytecký považuje předstírat, jako by se nic takového nedělo. „Lžeme si do vlastní kapsy,“ uvedl.

Lidovky.cz: Co přesně má Státní úřad pro jadernou bezpečnost do činění s chemickými zbraněmi - tedy i nervově paralytickými látkami s přezdívkou novičok?
Kontrolujeme dodržování závazků České republiky co se týká smlouvy o nešíření a zničení chemických zbraní. SÚJB je kontrolní instituce. Aby to bylo jasné: žádné chemické zbraně nevyrábí.

Lidovky:cz: Zjistili jste při vašich kontrolách, že by se v Česku vyráběl „novičok“?
Ne. Nemáme z našich kontrol a deklarací Vojenského výzkumného ústavu informace o tom, že by s těmito látkami pracovali. A to ani při mikrosyntézách. Řeknu k tomu jedno ale: mohlo být syntetitzováno malinkaté množství, které bylo však při testování zničeno. Detekční přístroj si nabere vzorek a ten přestává existovat. O této mikrosyntéze nám říkat nemusejí.

Lidovky.cz: Jak často vám instituce deklarace zasílají?
Každoročně. Prakticky každoročně i probíhají kontroly.

Lidovky.cz: Bavíme se o fyzické kontrole, nebo jen o kontrole dokumentace?
Když má inspektor pocit, že je to potřeba, může si objednat laboratoř, která tam jede a udělá stěry na pracovišti. Může to tedy dojít až do analýzy vzorků.

Lidovky.cz: A v minulosti jste dostali zprávy o výrobě „novičoků“?
Co jsme byli schopni dohledat za posledních dvacet let, tak šlo spíše o teoretické práce. A i Rusové zmiňovali v článcích o „novičoku“ v Česku otevřené zdroje a ty všechny mluví o teoretických pracech. Ale bylo by divné, kdyby tu mikrosyntézy neprobíhaly, musíme „učit“ detekční přístroje na tyto látky, aby je byly schopné naměřit. Ale jak jsem říkala, tím „naučením“ ten malinkatý vzorek zničíte. Je to destruktivní analýza.

MZV: Útočilo se jinou látkou

Ministerstvo zahraničí považuje „za patrně nejdůležitější fakt, že nervově paralytický jed, který byl použit při útoku ve Velké Británii, nese označení A234 a jedná se tedy o jinou variantu, než která byla zkoumána českým Vojenským výzkumným ústavem v Brně.“

Lidovky.cz: Prezident Zeman ve čtvrtek řekl, že se u nás „vyrobila“ látka A230, podle Britů a Organizace pro zákaz chemických zbraní  (OPCW) se Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji v Salisbury pokusili otrávit látkou A234. Patří obě látky do skupiny s přezdívkou novičok?
Tuto přezdívku mají. Ale A230 a A234 jsou mezi sebou chemicky zásadně odlišné. Není to tak, že by to byla velmi příbuzná látka.

Lidovky.cz: OPCW v pátek odpoledne uvedla, že nelze přesně určit, kolik látky bylo použito Salisbury, ale že šlo pravděpodobně o číslo v řádech miligramů. Kolik miligramů se syntetizuje při mikrosyntéze?
Jde o mikrogramy. (V Salisbury bylo tedy použito množství minimálně tisíckrát větší - pozn. red.)

Lidovky.cz: Co je tedy přesně novičok?
Nelze jednu látku označit jako novičok. Už to jméno říká, že jde o nové sloučeniny. Některé z nich fungují lépe, jiné hůře, jiné vůbec - pro ten účel, pro který se syntezizovaly. Novičok je skupina několika - až deseti látek. Z hlediska chemických vlastností jsou mezi nimi dost podstatné rozdíly.

Lidovky.cz: Rusové dokonce řekli, že nic s názvem „novičok“ oni ani SSSR nevyráběli. Je to podle vašeho osobního názoru jenom „mlžení“?
Novičok oficiálně neexistuje, správný název těch látek ani já - pitomej jadernej inženýr - neumím vyslovit (úsměv). Je to hra se slovy. Použiji jako parafrázi název jednoho filmu: Vysoká hra patriotů.

Vojáci syntetizovali mikrogramy

Pro úkoly detekce, ochrany a bezpečnosti občanů ČR byly tyto látky zařazeny k testování jejich chemických vlastností, tak jako i jiné bojové otravné látky jako např. sarin nebo tabun. Postup při analýze všech obdobných látek je vždy následující a standardizovaný: Látka je chemicky syntetizována ve specializované laboratoři za přísného bezpečnostního režimu, a to maximálně v rozsahu několika mikrogramů. Jde o tzv. mikrosyntézu, která není podle mezinárodní úmluvy považována za výrobu, uvedlo ve svém pátečním prohlášení ministerstvo obrany.

Testovaná látka vzniká v pracovní nádobce čistě pro účely měření spektrálních dat a její obsah je po testování ve shodě s předpisy a závazky ČR vždy poté okamžitě zlikvidován. Vlastní látka není nikdy izolována ani deponována. Pravděpodobnost úniku je proto rovna nule.

Vzhledem k citlivosti všech údajů, které se týkají problematiky bojových otravných látek, jejich testování, výroby, použití, výskytu a dalších podrobností, které by mohly být využity například teroristy, nebude Ministerstvo obrany ani jeho přímo řízené organizace poskytovat v této věci žádné další informace.

Mohlo by vás zajímat