Zvýšená spotřeba, špatné počasí a spekulanti. To jsou hlavní důvody, proč se za poslední rok cena bavlny více než zdvojnásobila.
PRAHA Stále stoupající cena bavlny dělá těžkou hlavu tuzemským výrobcům a distributorům. Dostali se totiž do asijských kleští. Na jedné straně je ničí vysoká cena bavlny způsobená vyšší spotřebou asijských zemí. Zdražit své zboží však příliš nemohou, protože na domácím trhu stojí před ostrou konkurencí asijských výrobců a prodejců.
Bavlna se se včera opět vyšplhala na rekordní maximum, již čtvrtý den za sebou. Včera odpoledne se libra bavlny dala pořídit za 1,42 dolaru, což je více než dvojnásobek loňské ceny. „Jednou z hlavních příčin takového růstu ceny bavlny je růst životní úrovně zemí, jako je Čína a Indie, kde spotřeba bavlněného textilu roste dvouciferným tempem,“ řekl Stanislav Sedláček, spolumajitel distributora bytového textilu Interes 21. Takového růstu spotřeby si všimli i zemědělci, kteří proti loňsku rozšířili osevní plochy, a letos tak sklidí až o 1,8 milionu tun bavlny více. Produkce bavlny se tak vyrovnala světové roční spotřebě 25 milionů tun bavlny.
„Kdyby se příroda chovala normálně, kompenzovala by se vyšší spotřeba vyšší úrodou. Letos ale většinu velkých producentů bavlny postihlo špatné počasí,“ vysvětlil Sedláček. Například jen povodně v Pákistánu snížily objem sklizené bavlny o 30 procent, v Číně se zřejmě sklidí o pět procent bavlny méně. „Nedostatek této suroviny vyvolal zájem spekulativních obchodníků s komoditami, kteří ceny vyšroubovali ještě výše,“ řekl Sedláček. Dnes se tak bavlny prodává málo, protože spekulanti čekají další růst, ale její cena se mění ne ze dne na den, ale z hodiny na hodinu.
Další tlak na růst ceny bavlny může vytvořit případné zavedení limitu na vývoz této komodity, o kterém uvažuje například Egypt nebo Čína, řekl Josef Novák, spolumajitel a ředitel textilky Veba. Ta již ohlásila, že od ledna zdraží své výrobky o 10 až 15 procent. „Zdražujeme podle výrobků a prodejních trhů. Pohyb bavlny se však zatím nezastavil, její ceny dál rostou. Uvidíme, zda nepřikročíme k dalšímu zdražení pro druhé a třetí čtvrtletí,“ řekl Novák.
Plánované zdražení pro příští rok ohlásili i další hráči, a to jak na českém, tak na světovém trhu. Podle předsedy Asociace exportérů Jiřího Grunda však bude pro české výrobce jen velmi obtížné prosadit si adekvátní zvýšení cen i na pultech. „Domácí výrobci budou mít velmi obtížnou situaci, protože zejména vietnamští obchodníci jsou výborně předzásobeni,“ řekl Grund. Navíc čeští zákazníci jsou velmi citliví na cenu a jsou ochotni nakupovat i méně kvalitní zboží.
Dalším nebezpečím českých výrobců je vysoký stav zásob. Stále totiž krachuje mnoho firem, kterým na skladech zůstává velké množství zboží. O to většina obchodníků nemá za normálních okolností zájem, protože chtějí nabízet stále něco nového. „Pokud by však ceny i nadále rostly, lze předpokládat, že si tyto zásoby koupí i ti obchodníci, kteří by si jinak koupili nové zboží,“ řekl Sedláček.
Graf
VÝVOJ CEN BAVLNY A LNU
Len (v dolarech za žok) Bavlna (v dolarech za libru)
9. 11. 2009 15,8 0,67
5. 11. 2010 25,8 1,42
Zdroj: Reuters
Proč zdražuje bavlna
Jak roste životní úroveň obyvatelstva zemí, jako je Čína a Indie, roste i jejich spotřeba bavlny, a to dvouciferným tempem. Kvůli špatnému počasí v Číně a Americe byly nižší výnosy. Povodně v Pákistánu snížily tamní produkci bavlny o 30 procent. Nedostatek bavlny vyvolal zájem spekulativních obchodníků s komoditami a jejich nákupy vyhnaly cenu bavlny ještě výše. Bavlna se nyní obchoduje jen v malém množství, spekulanti ji totiž drží a čekají na další nárůst ceny.
Produkce bavlny Ročně se celosvětově spotřebuje více než 25 milionů tun bavlny Na světě jsou dvě velké sklizně bavlny – na jižní polokouli na jaře, na severní na podzim. V letošní sezoně se jí stejné množství i vyprodukuje, což je zhruba o 1,7 milionu tun více než v sezoně 2009/2010