Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -3 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Drahé dárky mohou dětem z domovů ublížit. Pokřiví jim pohled na to, co si můžou dovolit

Rozbalování dárků - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozbalování dárků - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Dostala jsem notebook, mobilní telefon, cestovní kufry, novou postel a tyto boty, ukazuje patnáctiletá Monika z jihočeského dětského domova na tenisky z nové kolekce známé sportovní značky. Jejich cena se pohybuje okolo čtyř tisíc korun.

Na Moničině příkladu se ukazuje, že dětem, které vyrůstají v ústavní péči, nejsou upírány drahé dárky. Sponzoři jim zvláště o Vánocích dopřávají luxus. „Donátory i odmítáme a snažíme se jim dát tip na jiné zařízení, které není tolik zajištěné, co se týká dárků,“ říká k tomu Martin Lněnička, místopředseda Federace dětských domovů a ředitel domova v Praze.

Podle odborníků totiž záplava drahých dárků může těmto dětem pokřivit pohled na to, kolik věci stojí a co si mohou dovolit. Když si pak po dosažení dospělosti zařizují život po svém, dostávají se i kvůli nízké finanční gramotnosti do problémů.

Sociální pracovníci odhadují, že jen jedno z deseti dětí realitu za zdmi dětského domova ustojí. Zjišťují totiž, že není snadné najít si a udržet práci, platit nájem, a navíc si třeba šetřit na vysněnou věc. Patří proto mezi skupiny obyvatelstva nejvíce ohrožené bezdomovectvím.

Dětské domovy řeší spolupráci se sponzory různě: většina volá po tom, aby dárky směřovaly vždy ke konkrétnímu dítěti. Některé domovy mají na svých webových stránkách e-shop, v němž sponzoři mohou nakoupit například vitaminové tablety pro děti, ale i notebooky nebo lyžařské zájezdy. Je tu i možnost zaplatit dětem poradenství.

Dále v úterních LN najdete:

  • Drogový dealer chodil po Praze se samopalem
    Krátce po listopadové tragédii v Paříži, kde v klubu Bataclan po útoku islámských radikálů s kalašnikovy v rukou zůstalo na sto obětí, obdržely LN znepokojivou informaci: u Václavského náměstí v Praze byl letos v březnu zadržen Afričan se samopalem a zásobníkem plným ostrých nábojů. „Nikdo neřešil, k čemu ten samopal měl. Prostě totální, agresivní a zfetovaný magor byl řešen běžnou kriminálkou. Jen díky tomu, že měl kokain, dostal alespoň čtyři roky,“ uvedl pro LN důvěryhodný zdroj z bezpečnostní komunity.
  • Obecný test na rakovinu neexistuje
    Nejčastější civilizační choroby by se měly začít vyhledávat dříve než až ve středním věku. „Ateroskleróza začíná mnohdy již v dětství,“ upozorňuje profesor Jaroslav Racek v rozhovoru pro LN. I vznik cukrovky se posouvá do mladšího a mladšího věku kvůli špatnému životnímu stylu.
  • Největší dětské přání? iPhone 6
    Tarantule na ovládání a Deník malého poseroutky budou patřit k hitům Vánoc, ukázal průzkum Akademie LN.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...