Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Drahé šlápnutí vedle

Česko

Ekologie má proti jiným vědám tu smůlu, že se musí potýkat s živými organismy. I rovnice o několika málo „neznámých“ může vést k nečekaným a často nepříjemným výsledkům. Jako na ostrově Macquarie, patřícím na seznam světového dědictví UNESCO.

Ostrov je unikátní geologicky, ale i svou flórou a faunou, protože slouží k rozmnožování mořských savců i ptáků. Především ti posledně zmínění trpěli od 80. let útoky koček zavlečených na ostrov počátkem 19. století. Úřady (po poradě s odborníky) rozhodly o likvidaci těchto dravců.

V roce 2001 zahynula poslední kočka a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat: ostrov zdevastovali králíci, kteří se tu zabydleli v druhé polovině 19. století.

Válku proti králíkům přitom Macquarie už zažil v 60. letech minulého století. Myxomatóze tehdy podlehla téměř celá populace. O velkou část ostatních se postaraly kočky. Ovšem, když zmizeli králíci, kočky se pustily do hnízdících ptáků a podepsaly si ortel smrti.

Až po několika letech se ukázalo, že pár zocelených králíků se na ostrově přece jenom skrývalo. Pustili se do žraní a rozmnožování a během několika let vytvořili na ostrově původně porostlém až k pasu vysokou vegetací anglický trávník. Degradace půdy a flóry vede ke zvýšenému počtu sesuvů půdy. Jeden smetl do moře kolonii hnízdících tučňáků.

Ekologové netušili, jak rychle se králíci dokážou rozmnožit. A také jak zásadní je vliv relativně malého počtu koček na udržení jejich populace na uzdě, tvrdí rekapitulační studie zveřejněná tento týden v Journal of Applied Ecology. Náklady na nápravu (pokud se tak vyhubení králíků dá nazvat) se vyšplhají asi na 300 milionů korun.

Autor: