6. září 2007 20:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Drahé taxi je podle soudu v pořádku

Taxi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Taxi | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Vyhláška pražského magistrátu stanoví, že taxikáři si mohou za kilometr říci maximálně 28 korun. Pokud si však řeknou 90 korun, je to v pořádku. Městský správní soud v Praze dnes rozhodl ve prospěch muže, který si právě zmíněných 90 korun účtoval. Politici i taxikáři považují rozsudek za průlomový.

"Ten člověk nebyl žádný podvodník, vyšší cenu měl vyznačenou na dveřích, tutéž účtoval a vždy podle pravidel vydal na tuto cenu podepsanou stvrzenku," řekl serveru Novinky.cz právní zástupce taxikáře advokát Kolja Kubíček.

Taxikář podal žalobu na ministerstvo financí a soud napadené rozhodnutí ministerstva zrušil. Ministerstvo se nevypořádalo s námitkou, že cena může být vyšší než stanovená, a to o rozdíl v ekonomicky oprávněných nákladech, který odpovídá odlišným podmínkám poskytované služby, sdělil mluvčí soudu Jan Ryba. Soud dále konstatoval, že městská vyhláška regulující cenu jízdného nemůže být nadřazená zákonu.

Verdikt není pravomocný. Lze proti němu podat stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Primátorův náměstek Rudolf Blažek (ODS) s názorem městského soudu nesouhlasí a doufá, že se ministerstvo financí odvolá. Podle předsedy Odborového sdružení Taxi Praha Pavla Jelínka je možné říci, že rozsudek je průlomový. Zákon o cenách dává podle něho možnost navýšit regulovanou cenu o vyšší oprávněné náklady. Rozhodně to ale podle Jelínka neznamená, že si každý řidič může jezdit, za kolik chce.

"Magistrát v cenovém nařízení vychází z kalkulace nákladů automobilu Škoda Octavia. Pokud má někdo Mercedes, může navýšit náklady, ale musí je doložit," uvedl Jelínek. "Po dnešním rozhodnutí soudu je to možné," dodal.

S rozhodnutím soudu nesouhlasí ani ministr Cyril Svoboda. "Taky se mi to nelíbí, protože to povede k tomu, že tu budou různé ceny podle toho, v jakém kabátě nebo v jakém stavu, jestli střízlivý nebo nestřízlivý, nastoupíte do taxíku, to je blbě," řekl v Pressklubu Frekvence 1.

Rozhodnutí soudu ostře kritizuje Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. "Dnešní rozsudek bohužel legalizoval chování taxikářů, kteří tak budou moci beztrestně pokračovat v bezohledném 'okrádání' turistů, kteří samozřejmě netuší, že si někdo může dovolit legálně naúčtovat 90 Kč i více za kilometr, tedy mnohem více než v nejvyspělejších státech EU," sdělil mluvčí asociace Tomio Okamura.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.