29. března 2017 13:40, aktualizováno  13:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Drahoš podle Chovance zpestří volby, Ovčáček se do kandidáta obouvá na Twitteru

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 39Diskuse
Jiří Drahoš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Drahoš | foto: Lidové noviny

PRAHA Sociální demokraté se staví k prezidentské kandidatuře bývalého předsedy Akademie věda Jiřího Drahoše váhavě. První místopředseda strany a ministr vnitra Milan Chovanec, jehož favoritem je současný prezident Miloš Zeman, novinářům to ve středu řekl, že souboj bude díky Drahošovi pestřejší. Místopředseda ČSSD a šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek popřál Drahošovi do volebního klání hodně štěstí.

K tomu, aby ho podpořil, mu ale zatím scházejí informace. Drahoš oznámil, že chce kandidovat, v úterý. Jeho problémem podle Zaorálka je, že musí v krátké době oslovit i lidi, kteří ho dříve neznali. „Já ho pokládám za slušného člověka a figuru, které si vážím, a přeju mu hodně štěstí,“ řekl Zaorálek novinářům během jednání vlády. O tom, že by ho podpořil, ještě nepřemýšlel, zabývat se tím bude, až se Drahoš v kampani blíže představí.

„Souboj bude o něco zajímavější, protože osoba pana Drahoše je zajímavou osobností, já se dlouhodobě netajím, že podporuji prezidenta Zemana, a nic se na tom nemění, na druhou stranu ten souboj bude pestřejší, osoba pana Drahoše do toho vnáší určitou novou kvalitu, bude to zajímavý souboj, uvidíme, jak to dopadne, je to už za chviličku,“ řekl novinářům Chovanec.

Do nového kandidáta na prezidenta se již v úterý pustil hradní mluvčí Jiří Ovčáček. V nepřímých urážkách pokračoval i ve středu, když na Twitter napsal: „Na Hradě potřebujeme aligátora s vizí. Ne šedou myš bez názoru.“

Podle politologů budou bývalého předsedu Akademie věd v prezidentských volbách podporovat především městští voliči. Nepředpokládají přitom, že by Drahoš přebral voliče současnému prezidentovi, spíš bude konkurencí pro ostatní Zemanovy vyzyvatele.

Sociální demokraté plánují podle stranického šéfa a premiéra Bohuslava Sobotky vypsat v polovině roku vnitrostranické referendum o podpoře kandidátů na Hrad, do kterého by měli být zařazeni všichni, kteří se do volby přihlásí.

ČTK, Lidovky.cz
  • 39Diskuse

Najdete na Lidovky.cz