Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Drama Pouta může na Českých lvech vyhrát vše

Česko

V sobotu se ve velkém sále pražské Lucerny odehraje slavnostní předání výročních filmových cen Český lev za rok 2010. Favorizované drama Pouta má třináct nominací ve dvanácti kategoriích.

Pouta, Občanský průkaz, Kuky se vrací a několik málo dalších titulů. Tyhle snímky ovládly nominace na tuzemské výroční filmové ceny Český lev, které budou uděleny v sobotu večer. V roce 2010 došlo k poklesu kvality i kvantity natáčených filmů (oproti čtyřiatřiceti celovečerním hraným titulům z roku 2009 jich u nás loni vzniklo jen lehce přes dvacet), a tak jsou aktuální nominace poměrně repetitivní a očekávatelné. Pouta, drama z období normalizace režiséra Radima Špačka a scenáristy a redaktora LN Ondřeje Štindla, mají „zářez“ v každé z dvanácti kategorií, v té za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli hned dva. Čeští lvi za film roku a nejlepší mužský výkon v hlavní roli pro Ondřeje Malého jsou přinejmenším podle bookmakerů a sázkařů téměř jisté - kurzy jsou 1,25:1, respektive 1,15:1.

Retro táhne Občanský průkaz, který se odehrává rovněž v normalizačním Československu, má nominace ve všech kategoriích kromě vedlejšího mužského hereckého výkonu. Ve většině sekcí, pochopitelně kromě hereckých, figuruje i loutkový snímek Jana Svěráka Kuky se vrací. Vícero nominací mají zejména hořká komedie Roberta Sedláčka Největší z Čechů a historické drama z okupace Habermannův mlýn, které natočil Juraj Herz.

Mezi dokumenty mají šanci snímky 25 ze šedesátých, Český mír, Katka, Medvědí ostrovy a Nesvatbov. Tanec pro vítěze Vyhlášení vítězů a předání Českých lvů proběhne v sobotu 5. 3. ve velkém sále pražské Lucerny, slavnostní večer bude k vidění v přímém přenosu na ČT1. Moderátorem se stane herec a čtyřnásobný držitel Českého lva Jan Budař, který se s Markem Najbrtem, Petrem Vachlerem a Jiřím Anderlem podílel i na scénáři.

Na letošním ročníku se organizátoři, Česká filmová a televizní akademie, vrátili k modelu z první poloviny 90. let, kdy se pět nominací na vyhlašovacím večeru zúží na tři, z nichž vyjde vítěz. Novinkou bude samotné předávání sošek lvů: tradiční role asistujících hostesek se tentokrát zhostí sedmičlenná taneční skupina The Pastels, která se loni na podzim účastnila televizní show Česko Slovensko má talent.

Tanec a hudba se zároveň stanou jedněmi z témat večera. „V historii českého filmu vznikla celá řada legendárních písní a byla by škoda je zapomenout,“ vysvětluje volbu Vachler. „No a vzhledem k hudebnímu i tanečnímu nadání Jana Budaře se nabízelo hudební téma využít a okořenit ho tanečními výstupy,“ dodává režisér ceremonie.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!