Co narušuje krajinu více? Větrné elektrárny, nebo vedení vysokého napětí? Dobrá otázka pro referendum a těžko říci, jak by dopadlo. Větrníky ztělesňují alternativní energii, vždyť foukalo, fouká a foukat bude. Vedení vysokého napětí ztělesňuje centralismus, vždyť rozvádět se musí právě proud z centrálních výroben. Na papíře vypadá ta volba jasně, ve prospěch alternativy, ale kdo někdy zblízka viděl a slyšel větrník, dům by si tam postavil jen těžko.
Centralismus působí tmářsky, ale umožňuje i soustředit protesty. Díky plánům na nové vedení z Temelína se dovídáme, že v úzkém kontaktu s ním se ocitnou stovky lidí a v dvoukilometrovém pásmu tisícovka. A tu se otevírá otázka: Víme vůbec, kolik lidí žije v takto pojatých pásmech u větrných elektráren? Víme, kolik jich skuhrá na panely solárních elektráren, jež jim vyrůstají hned za zahradou?
Jde-li o centralizované akce typu plánů na sklad jaderného paliva nebo dálnice, hned víme, kolik lidí protestuje. Jde-li o decentralizované větrníky či solárka, vědí to jen lidé v sousedství. To je odvrácená strana alternativní energetiky.
Čtěte „Je to stožárová...“ na stranách 1 a 15